Skocz do zawartości

Niemiecki poligon DEBA SUD


Dave1976

Rekomendowane odpowiedzi

  • Odpowiedzi 80
  • Created
  • Ostatniej odpowiedzi
Dave, a masz możliwość wycięcia kawałka tej mapy? Interesuje mnie południowa część poligonu, tam gdzie się styka poligon Dęba z Heidelager. Może w tedy dało by się podesłać to na maila?
pzdr
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dave,interesuje mnie ta mapka Lager Dęba a właściwie jej fragment dotyczacy Lager Mielec. Czy obejmuje ten teren. Jeśli to nie jest ta mapka od p. Gąsiewskiego to temat jest bardzo ciekawy. Czy mozna liczyć na udostepnienie tej częśći. Interesuje mnie Lager Mielec. Troche materiałów na ten temat zebrałem (patrz NADWISŁOCZE 12/2005).
Czy ktoś z internautów posiada na ten temat materiały. Chętnie wymienie na juz zdobyte na ten temat. Prosze o kontakt eldomex@biznes.mielec.pl
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 months later...

To Villa Generała von Paulusa, gdzie mieściło się po II WŚ przedszkole, a teraz jest świetlica. Samo miasto (Nowa Dęba) w czasie II WŚ - Dęba, to ciekawe miejsce do poszukiwań. Przed wojną COP,w czasie wojny zakłady zbrojeniowe i poligon zajęli Niemcy, którzy dostosowali fabrykę do swoich celów. Na terenach dębskiego poligonu wraz ze swoimi żołnierzami ćwiczyła armia generała von Paulus'a, bezpośrednio przygotowująca wyprawę na Związek Radziecki. W roku 1944 do Dęby wkroczyła Armia Radziecka.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 1 year later...
Koledzy !!!!

Temat zarósł pajęczyną bo też innymi sprawami zaabsorbowany byłem :) Informuję że obecnie nie posiadam juz xerówki mapy poligonu ale w związku z powracającymi o nią pytaniami postaram sie zdobyć jej cyfrową wersję. A że sezon rekonstrukcyjny 2008 juz sie w zasadzie zakończył i z munduru otrzepałem bitewny kurz to może się wybiorę na Poligon w jakiś słoneczny dzień.... Dokończyc pomiary bunkrów....

Pozdrawiam
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

tyl.. ten jest ładnie wkomponowany w górke. A tak na marginesie.. Czy było sens umiesczeć drzwi od frontu? Przeciez podczas ataku nie można było sie nawet wychylić. Chyba że o to chodzilo aby zostać tam do końca:)))
Witam!To są obiekty typowo poligonowe,schrony obserwacyjne.Nie wykorzystywane w warunkach realnej wojny.Tak więc czy wejście było z przodu czy z tyłu nie mialo to takiego znaczenia.Podczas strzelań poligonowych i tak był prawdopodobnie zakaz opuszczania danego obiektu.Podobne obiekty spotkalem już na poligonie w okolicach Bornego Sulinowa.Pozdro
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 3 weeks later...
  • 2 weeks later...
Więc skoro temat odnawiamy to odnawiamy i w związku z tym mam kilka pytań.

Czy wiecie może w jaki sposób odbywały sie manewry na takim poligonie? Skoro kolega podał tezę ze bunkry to obiekty typowo poligonowe w takim razie na ich przedpolu znajdowało sie ''pole robocze'' dla wojska tak? Więc moze warto tam przelecieć z wykrywaczem..

Szukał tam ktoś z piszczalką?

fakt faktem bunkry zbudowane są na ogromnym terenie i tworzą linię.. Po naniesieniu na mapę pewnie bedzie to bardziej widoczne.


Do Dave1976 To moje ostatnie zdjęcie wykonane na Poligonie DEBA - SUD w 2006 roku. Od tego czasu "walczyłem głównie na Froncie Wschodnim :)" W jakiej miejscowości i w jakim miejscu było robione to zdjęcie?

Do piotr916. czy może wiesz do czego służył ten otwór kolo drzwi? Widoczny tez na moich fotkach?
http://img353.imageshack.us/my.php?image=45926902oy8.jpg
I dlaczego dzwi na fotce sa tak nisko ulokowane?

A tu moja blacha (jedna jedyna w kolekcji) znaleziona na miejscu barakow kolo zakladow metalowych.
http://img353.imageshack.us/my.php?image=blachajq3.jpg

Natomias kilka km. dalej za strzelnica znalazlem pole na kotrym najprawdopodobniej strzelano z mozdzierzy chyba 60 mm lub cos podobnego bo masa lotek i korpusow wyszla. Albo testowano tam produkty z zakladów bo to jest bardzo blisko ogrodzenia. Tam tez wyszła moja pierwsza czarna za rany która zaginela kilka dni potem w niewyjasnionych okolicznosiach ( pamietamy [*] :) )

Dawać panowie. Temat ciekawy.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

=>eldom, podobny schron leżący na terenie byłego Lager Smoczka jakiś czas temu był odkopany i chyba przeznaczony do rozbiórki(?)Wiesz coś na ten temat? Kolejny fakt,parę miesięcy temu zburzono stojący w pobliżu schronu dom należący do firmy Hennig.Szkoda,był jakiś kawałek historii tego terenu...
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Vaz, może to właśnie ten sam schron jest?

Eldom, co to za pytanie?;) Podać dokładny adres (mogę się machnąć z numerem, ale pewnie nie więcej niż o 3 numery:)), czy wystarczy jak odpowiem (na podstawie nicka forumowego), że na Twojej posesji?:D

Pozdrawiam,
MJU
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

dzięki kucek.
Masz może wiecej informacji jak wyglądało strzelanie? czy strzelano z bunkra czy moze ze stanowisk obok?
w srode bylem tam z wykrywaczem i poza setkami lusek i (chyba) zakrętka od granatu nic kompletnie nie wyszlo, bo o monecie 1 kreutzer z 1800 juz nie wspomne:/
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 1 month later...

Temat został przeniesiony do archiwum

Ten temat przebywa obecnie w archiwum. Dodawanie nowych odpowiedzi zostało zablokowane.


×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie