Skocz do zawartości

Wilno, Kowno, Grodno ... co warto zobaczyć ?


bolas

Rekomendowane odpowiedzi

Kościół św. Teresy po prawej i w głebi po lewej Ostra Brama. Zaraz za nią stała 20 bateria artylerii plot. - 18.IX stoczyła kilka pojedynków z sowieckimi czołgami waląc z Boforsów na wprost wśród ciasnych uliczek. Miejsce jest niesamowite bowiem , nie ma tam wiecej niz 50-80m prostej ulicy wiec pojedynek dział 40 mm z czołgami odbywał się na najbliższym dystansie.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Bolas na przedostatnim zdjeciu nie jest ulica Wielka tylko Zamkowa. Wielka zaczyna się od ul. Łatoczek (tam gdzie stoi cerkiew Piatnicka.) Widoczne na zdjeciu z lewej strony domy wygląd gotycki" przybrały podczas rekonstrucji w latach 60 tych XX w. W Polsce Niepodległej były to barokowe kamienice. Po prawj stronie widoczna jest dzwonnica uniwersyteckiego koscioła św św Janów. Mam jeszcze pytanie, w którym miejscu zrobiłeś zdjęcie wlazu do kanłu z napisem Magistrat m. Wilna. Można też znaleźć domy, w których są urządzenia elektryczne z napisem Elektrownia miejska w Wilnie. Poniżej zamieszczam jedno takie zdjecie. Podobne napisy są też do znalezienia we Lwowie.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ta pokrywa która była wcześniej jest gdzieś po drodze jak się idzię spod Ostrej Bramy pod koleją na Rossę. Nie zapisałem dokładnie ale zapewne (patrzać na mapę) jest na ul. Targowej, albo na ul. Zaułek Rossa. Identyczne widziałem ze 2 w okolicach dworca głownego - na Kijowskiej lub Szopena.

Obok zaś sztuka z Zarzecza - wlazłem na nią szukając stanowisk baterii dwóch dział 75 mm koło ulicy Trak Batrowy i Saska Kepa. Dokładnie znajduje się na ul. Blaty jakieś 10 m od jej spotkania się z ul. Popowszczyzna.

A co do Lwowa - też cykałem te tablice i pokrywy ile tylko razy je miałem okazje spotkać.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Temat został przeniesiony do archiwum

Ten temat przebywa obecnie w archiwum. Dodawanie nowych odpowiedzi zostało zablokowane.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie