Skocz do zawartości

Fort Goławice ?


fbatekb

Rekomendowane odpowiedzi

Witam serdecznie. Niedawno wybrałem się na działkę do Goławic niedaleko Pomiechówka. Moja Dziewczynka z którą pojechałem pokazała mi znajdujący się na terenie działek Fort (bunkier). Największe wrażenie zrobiły na mnie ogromne wały na których znajdują się piękne domki działkowe. Także sama resztka bunkrów jest ogrodzona przez kogoś kto zrobił sobie z nich piękną działkę z oczkiem wodnym :/ Podobno ale nie wiem czy to prawda część bunkrów została rozebrana i no właśnie nie wiem co dalej...No i mam do was pytanie...czy wiecie coś na temat tego fortu-bunkra? czemu zostało go tak mało mimo ogromnych wałów? po prostu jeśli ktoś coś wie ogólnie na ten temat proszę o informacje.
W tym tygodniu powinienem mieć kilka fotek...
pozdrawiam
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zapewne chodzi o tzw. Grupę Fortową Goławice" (w żadnym razie nie bunkier!). To jeden z elementów pierścienia zewnętrznego fortów Twierdzy Modlin. Budowana w latach 1910-1914. Nieukończona, jak i resztą fortów tego pierścienia. Może dlatego zostało go tak mało". Swoje również dołożyły działkowe mróweczki, które pracowicie niwelują umocnienia i zabudowywują owymi pięknymi domkami".
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 5 months later...
Wiem, że minęło pół roku od ostatniego wpisu i może nikogo mój wpis już nie zainteresuje.Jeśli jednak ktoś interesowałby się tym tematem służę kilkoma wiadomościami.W zespole bunkrów w okolicy wsi Goławice byłem ok.75 roku.Teren jeszcze nie był zajęty przez ogrody działkowe.Do wejścia centralnego wchodziło się przez masywne stalowe drzwi(nie było jeszcze tylu złomiarzy).W środku korytarz biegł cały czas w dół.Co jakiś czas mijałem różnej wielkości pomieszczenia,jednak najciekawsze z nich zaopatrzone było w nitowane stalowe drzwi, które otwieraliśmy w dwie osoby.Idąc od wejścia ku dołowi było ono po lewej stronie korytarza.Korytarz schodził cały czas w dół, robiło się coraz chłodniej, aż doszliśmy do miejsca gdzie zaczynała się woda.Sufit w tym miejscu był stalowy,jakby z wygiętych w łuk teowników.Rozmawiałem z leciwym już wtedy mieszkańcem pobliskiej wsi, który uczestniczył w budowie wożąc piasek wozem konnym.Mówił że nieżle płacili,że bunkry mają dwa lub(nie pamiętam) trzy piętra i że wokół Warszawy jest czternaście podobnych fortów.Wtedy nie interesowałem się fortyfikacjami od strony historycznej.W okolicy, dalej od Wkry jest jeszcze inny fort(lub jest to część ww.)Ten drugi jest też ciekawy, a najciekawsze było zejście do kondygnacji poniżej poziomu gruntu.Była to jakby prostokątna betonowa studnia od której odchodziły korytarze,których wtedy widziałem dwa.Na samym dole zejście było zawalone.Będąc tam w latach 80tych widziałem już tylko jeden korytarz a i ten był zawalony.Oczywiście wszędzie były także okrągłe małe zejścia, ale te zaśmiecone były prawie do poziomu 0.To by było na tyle.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 5 months later...
Mam działkę w tym samym kompleksie i wiem,że w latach 90 i późniejszych ćwiczyli tam saperzy. Na wejściu były betonowe drzwi gróości półmetra. W tej chwili jest to zalane, ale wiem, ze korytarze prowadzą pod drogą między działkami.fortyfikacje znajdują się pod działkami, nie wiem czy są między nimi przejścia, ponieważ nie dotarłem tam. Wiem tyle, że Fortyfikacja jest duża, a korytaże bardzo cienkie...
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Temat został przeniesiony do archiwum

Ten temat przebywa obecnie w archiwum. Dodawanie nowych odpowiedzi zostało zablokowane.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie