Skocz do zawartości

Armia Radziecka z tobą od dziecka


Rekomendowane odpowiedzi

Brzeg miasto ich młodości

Wspomnienia. Absolwenci radzieckiej szkoły istniejącej przez 40 lat przy ul. 1 Maja w Brzegu założyli stronę internetową. - To były nasze najszczęśliwsze lata - piszą.

Na stronie można zobaczyć unikalne zdjęcia radzieckich myśliwców na lotnisku w Skarbimierzu. W tle kościół w Małujowicach.

Liena: - Bardzo często wspominam te lata, które przeżyłam w Brzegu. To było jedno z najładniejszych miejsc, w których mieszkałam. Dziękuję wszystkim twórcom tej strony - bardzo przyjemnie zobaczyć znów Brzeg na fotografiach po blisko 20 latach. Proszę o listy od dawnych znajomych i nieznajomych absolwentów naszej szkoły.

To jeden z setek wpisów w księdze gości internetowej strony poświęconej Sowietom mieszkającym kiedyś w Brzegu. Założył ją Siergiej Kifiej, który w 1985 roku skończył średnią szkołę nr 28 Północnej Grupy Wojsk Radzieckich. Do mieszczącej się w tzw. Szarych Koszarach przy ul. 1 Maja szkoły chodziły dzieci żołnierzy zawodowych i pracowników cywilnych brzeskiego garnizonu.
- W państwach byłego Związku Radzieckiego jest taka tradycja, że w drugą sobotę lutego wszyscy ludzie odwiedzają swoje szkoły, w których przed laty się uczyli. A gdzie my mieliśmy się spotykać? - mówi Siergiej Kifiak. - Dużo moich kolegów wiele by dało, żeby chociaż na pięć minut pojawić się w murach naszej brzeskiej szkoły.

Dlatego Siergiej postanowił stworzyć internetową namiastkę swojej ukochanej budy. Po roku działania www.brzeg28sgw.narod.ru to już prawdziwy portal, na którym można znaleźć wspomnienia o życiu radzieckiego garnizonu, unikalne zdjęcia, historyczne informacje.
- To dla nas miasto dzieciństwa, tu często spędzaliśmy młodość, ja sam mieszkałem tu od 12. do 17. roku życia, tu poznałem pierwszą miłość, która dziś jest moją żoną - dodaje Siergiej.
Radziecki garnizon w Brzegu liczył około 10 tysięcy osób, a w samym mieście żołnierskie rodziny mieszkały w kilku punktach: m.in. przy ul. Dzierżyńskiego (dzisiejsza Piłsudskiego), Wolności, Chocimskiej, w Czerwonych i Szarych Koszarach, a także w dwóch budynkach przy ul. Hanki Sawickiej (dzisiejsza Jana Pawła II). Te ostatnie ze względu na kształt nazywali Reichstagiem i Pentagonem. Szkoła średnia mieściła się za murami Szarych Koszar, które były półotwartym kompleksem budynków mieszkalnych, sklepów i radzieckich instytucji.
Pierwsze mieszkania w Brzegu - przy Małym Rynku - Rosjanie opuścili w 1987 roku, a przekazywanie domów na dobre rozpoczęło pod koniec lata 1990 roku. Rok później w czerwcu strona Polska przejęła budynek szkoły przy ul. 1 Maja, a w lipcu Sowieci opuścili lotnisko.

- Może udałoby się kiedyś zrobić zjazd absolwentów naszej szkoły - zastanawia się Kifiej.
- Nie mam nic przeciwko - mówi Michał Siek, wicedyrektor II Liceum Ogólnokształcącego. - Dla naszej młodzieży byłaby to lekcja historii i okazja do nawiązania kontaktów. Zresztą pamiętam, że kilka lat temu byli tu już absolwenci szkoły, którzy filmowali i robili zdjęcia. Być może dowiedzielibyśmy się od nich czegoś ciekawego o historii tego budynku.
http://www.nto.com.pl/apps/pbcs.dll/article?AID=/20060519/POWIAT05/60518023
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Бжег - средняя школа №28 СГВ Польша. Авиабаза Бжег". Город в котором мы жили. История Школы. Школы СГВ.

http://www.brzeg28sgw.narod.ru/
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 1 month later...
Chaa, a do moich rodziców przyjeżdżał oficer z Bornego Sulinowa. Razem z dziećmi i żoną. Ojciec też był oficerem więc początkowo było wszystko ok. To było w Szczecinku, potem ten człowiek miał przez to nieprzyjemności i kontakt się urwał. Dawne czasy, sympatyczni ludzie. Pamiętam w samym mieście stacjonowało ich sporo. Wchodziło się na ślizgawkę za blokiem:). Tuż za płotem sobie paradowali. Czasem dawali jakieś wpinki, pagony ogólnie dla dziecka była to atrakcja. Potem jednak po latach człowiek zadał sobie pytanie co oni właściwie tam robili.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Temat został przeniesiony do archiwum

Ten temat przebywa obecnie w archiwum. Dodawanie nowych odpowiedzi zostało zablokowane.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie