Skocz do zawartości
  • 0

Sredniowieczny sztylet czy cos innego ?


hawk21

Pytanie

witam
Ciekawa rzecz wpadła mi w rece ale nie moge stwierdzic nawet co to jest. Wykopana przypadkowo podczas prac. Lezala dosyc gleboko na glebokosci około 80 cm. Niby podobne do jakiegos sztyletu ale takze moze to byc jakies narzedzie. długosc około 34 cm. Dobrej jakosci stal. Czy ktoś z szanownych czytelników tego forum moze pomóc w identyfikacji ?
pozdrawiam
Arek

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

15 odpowiedzi na to pytanie

Rekomendowane odpowiedzi

witam
Ciekawa rzecz wpadła mi w rece ale nie moge stwierdzic nawet co to jest. Wykopana przypadkowo podczas prac. Lezala dosyc gleboko na glebokosci około 80 cm. Niby podobne do jakiegos sztyletu ale takze moze to byc jakies narzedzie. długosc około 34 cm. Dobrej jakosci stal. Czy ktoś z szanownych czytelników tego forum moze pomóc w identyfikacji ?
pozdrawiam
Arek

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam..
Jestem szczerze mowiec zaskoczony ze temat powrocil po takim okresie..Zdjecie jest autentyczne ale sztylem byl za dlugi i skan montowalem z 2 elementow i to widac ! Nie mam przy sobie tego przedmiotu ale nie byl chyba z brazu..Wiem ze byl wykpany przez przypadek podczas kopania jakiegos stawu..byl dosyc gleboko..to tyle co pamietam..
Pozdrawiam..
Arek
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Też mi się wydaje, że to miecz, ale chyba starszy niż średniowiecze. Mimo wszystko ładnie się uchował - jeśli faktycznie to stal.
Pozdrawiam
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

ale czy na miecz nie jest troche za krótki ? ok. 33 cm. W dodatku nie jest wcale ostry ! choc podobno miecze z tamtej epoki nie byly wcale ostre. Troche dziwna ta raczka. W miejscu gdzie widac dwa otwory cos najprawdopodobniej bylo jeszcze zamocowane...Na pewno nie jest to braz tylko stal, i to bardzo dobrej jakosci !
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jest to typowa stal narzedziowa. Taka stal potrafili wykonywac dopiero w XIX wieku. Dla mnie ta rzecz pochodzi z okresow swietnosci PGRow. Ale dedukcje macie fantastyczna ;))))
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

hihiiihihih, stal narzędziowa.....mnie jednak ten przedmiot wygląda na obrabiany po odlewie czymś w stylu szlifowania, a chciał bym zobaczyć gościa co stal narzędziową obrabia papierkiem ściernym, bo tych kształcików to raczej nic nie wykona maszynowo.... Dla próby proponuję poszlifować papierkiem dobry klucz np nasadowy .....można się zapłakać.
Nie upieram się że jest to neolit albo jakieś inne równie stare fanciontko, ale jeśli to metal żelazny to przypuszczam że jest pokryty patynką ogniową ...A taka patynka daje trwałe zabezpieczenie przed korozją .

Fajne znalezisko


PZDR PATRON
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Czołem yupiter. Nie znam się na zdjęciach ale ta linja na środku zdjęcia wzróciła moją uwagę na początku myślałem ,że to ość ostrza. Teraz dałeś mi do myślenia.Sądzisz ,że to fotomątaż.Niech właściciel postu określi coś więcej tak jak go prosiłem. To coś więcej będę mógł powiedzieć.Pozdrawiam hakas
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dzięki yupiter. Masz rację coś jest chyba doklejone ale to pod pierścieniem to chyba cień. Właściciel, który chce zidentyfikować znalezisko powinien nam pomóc. Czyli uważasz że ta linja przez środek jest to efekt obrabiania metalu-bo ja uważam że tak. pozdrawia hakas
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Temat został przeniesiony do archiwum

Ten temat przebywa obecnie w archiwum. Dodawanie nowych odpowiedzi zostało zablokowane.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie