Skocz do zawartości

Lwów współczesny ... co warto zobaczyć ?


bolas

Rekomendowane odpowiedzi

Dopiero jak się na to niemal wejdzie to widać, że to jest mogiła. Niestety zniknał napis informujący co to jest za mogiła i obecnie sprawia wrażenia jakby leżało tam tylko dwóch żołnierzy.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Hołosko - rejon najcieższych walk 20.IX.1939, budynek sanatorium - w tym rejonie przedarł się baon mjr. Lityńskiego z 11 KDP i w sile ok. 150 bagnetów wszedł do Lwowa jako jedyny z próbujacych się przebić oddziałów.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Bolku, juz pisałem, że pomnik wzniósł Energopol. Warto w tym miejscu przypomniec dyrektora oddziału lwowskiego Energopolu śp. inż. Józefa Bobrowskiego, któremu zawdzięczamy ten pomnik jak i rozpoczecie odbudowy Cm. Obrońców Lwowa. Prace rozpoczęły się jeszcze w 1988 r. Pan Bobrowski nie ogladając się na brak porozumienia ze stroną początkowo sowiecką a później ukraińską rozpoczął samorzutnie prace nad odbudową Cm. Wykorzystano ciężki sprzęt Energopolu by usunąć tony śmieci, które zalegały Cmentarz (Sowieci zrobili na Cm. wysypisko smieci, a katakumby przerobili na warszat kamieniarski). Co prawda Ukraincom w 1990 r. udało się zablokować na półroku odbudowę Cm. ale uruchomionej lawiny już nic nie było w stanie zatrzymać. Może warto jeszcze przypomnieć, że my w pewnym sensie przyczyliślmy się niechcący do zniszczenia Cmentarza. Otoż w 1968 r. genarałowie Abraham i Boruta Spiechowicz - obrońcy Lwowa z lat 1918-1919 skierowali apel do władz PRL w/s opieki nad Cm. Apel pozostał bez odopowiedzi. W takiej sytuacji generałowie zwrócili się z apelem do Breżniewa i poprosili o pomoc Rząd RP w Londynie. Rząd emigracyjny opublikował w prasie brytyjskiej list otwarty w sprawie Cmentarza. W jego następstwie Sowieci zniszczyli Cmnetarz, a następnie ukazał się artykul w prasie sowieckiej informujący, że tzw. rząd emigracyjny pytał się o jakiś cmentarz we Lwowie. W odpowdzi władze sowieckie oświadczają, że nic im nie wiadomo by taki cmentarz istniał we Lwowie.

Na koniec warto jeszcze przypomnieć, że groby żołnierzy polskich z lat 1918-1920 znajdują się na Cmentarzu Janowskim. Tam też są niestety mocno zaniedbane z czyk kontrastuje odrestaurowana przez Ukraińców kwatera Strzelców Siczowych. Została ona utworzona przed wojną i władze RP zezwoliły na jej utworzenie o czym teraz też jakby się niepamiętało, że Wolna Polska pozwoliła na godny pochówek żolnierzy ukraińskich.

Bolku, czy udało Ci sie zrobić zdjęcia jakiś koszar.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wilniuk fotek mam dość ... przez 4 dni cyknałem 363 sztuki ... :)

Cmentarz Obrońców Lwowa robi bardzo dobre wrażenie - jest odnowiony i zadbany. Jedyne co się rzuca w oczy to to że starsznie się spieszono przy jego wykończeniu i w związku z tym np. po zimie rozsadziło parę szybko wylewanych elementów. Wróciły na swoje miejsce pominiki francuskiego piechura i amerykańskiego lotnika. Obok cmentarza w wielkim pospiechu i ze sporym rozmachem Ukraińcy budują swoją kopie" - poległych żołnierzy Ukrainskich z okresu 1918-1919. Efekt bedzie pewno taki ze obok powstanie drugi wielki cmentarz.

No więc parę fotek związanych z WP ...
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wilniuk fotek mam dość ... przez 4 dni cyknałem 363 sztuki ... :)

Cmentarz Obrońców Lwowa robi bardzo dobre wrażenie - jest odnowiony i zadbany. Jedyne co się rzuca w oczy to to że starsznie się spieszono przy jego wykończeniu i w związku z tym np. po zimie rozsadziło parę szybko wylewanych elementów. Wróciły na swoje miejsce pominiki francuskiego piechura i amerykańskiego lotnika. Obok cmentarza w wielkim pospiechu i ze sporym rozmachem Ukraińcy budują swoją kopie" - poległych żołnierzy Ukrainskich z okresu 1918-1919. Efekt bedzie pewno taki ze obok powstanie drugi wielki cmentarz.

No więc parę fotek związanych z WP ... jeden z budynków koszar 40 pp na ulicy Św. Piotra

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ulica Teatyńska - koszary, jak pisałeś, 6 Dyw. Art. Plot i jakiś innych jednostek. Obecnie to chyba budynki milicji - cały dziedziniec zastawiają mielicyjne gazy, łady i ambulansy.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

no i tyle ... na koniec boisko 40pp między ul. Św. Piotra a Cmentarzem Obrońców Lwowa.

Nie udało mi się niestety z aparatem odwiedzić Korpusu Kadetów (obecnie też zajęty przez wojsko ukraińskie - chyba też jakaś szkoła kadecka) - bardzo ładnie zachowany i ogólnie fajnie to wygląda. U wejście jakiś tank i wóz opancerzony. Akurat jak byłem była na placu głównym zbiórka przynajmniej całej kompanii z podnoszeniem flagi i graniem hymnu. Fajnie to musiało przed wojną wyglądać. Niestety zanim do tej szkoły dotarłem padły mi akumulatorki w aparacie.

Nie udało mi się takze odwiedzić koszar Bema. W ogóle ich nie widziałem. Przechodziłem obok idąc ul. Tokarzewskiego ale nie skojarzyłem że to one.

Nie mam niestety zdjęcia koszar 14 pułku ułanów jazłowieckich, które się znajdowały na Jałowcu - obecnie też siedzi tam wojsko i za bardzo nie ma skąd zrobić po cichu fotki. Cokowleik widać jedynie przez bramę wjazdową a tam jest warta.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Temat został przeniesiony do archiwum

Ten temat przebywa obecnie w archiwum. Dodawanie nowych odpowiedzi zostało zablokowane.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie