Skocz do zawartości

kosy1863


bestler

Rekomendowane odpowiedzi

Napisano
Mam pytanko dla znawców powstania styczniowego:kosa przygotowana do osadzenia na sztorc na końcu prosta (taki szpikulec): Czy kosy powstańcze tego typu miały bite jakieś punce?
Napisano
nie wiem czy wszycy kowale oznakowywali swoje wyroby ale mam w posiadaniu kilka starych wyrobów kowalskich które maja bicia są to proste znaki rybka, krzyzyk , kołko z kreska spotykałem tez sie ze znakami liter( moze to była pierwsza litera imienia kowala) ale od jakiego okresu znakowali swoje wyroby ciezko mi powiedziec wiem że od 1 połowy XIX w
kazdy szanujacy sie rzemielśnik cechował swoje wyroby pozdro
Napisano

To jest kosa (bez kosiska) z 1863r z muzeum w Krasnymstawie. Różni się od zwykłej gospodarczej nie tylko tym, że jest postawiona na sztolc, posiada również kolec.
Kosy najczęściej były wykonywane, kute przez wiejskich kowali, militaryzowano również kosy wytwarzane fabrycznie.
Czytałem o takich kosach pochodzących z fabryki maszyn i narzędzi rolniczych Ewans, Lilpop, Rau w Drzewicy (obecnie Gerlach).

Napisano
Jak zwykle koledzy filmy i Grottger zrobily wam spustoszenie w glowach
Otóz musicie wiedzieć że w owych czasch były dwa rodzaje kos
kosa do koszenia ,oraz kosa do sieczki -kosa przedstawiona przez grbe to własnie kosa do sieczki . W oryginale miała ona tylko drewnianą rekojeśc oraz szpikulec ustawiony pod katem 45* -(służył do zabierania słomy) przekucie jej na sztor polegalo na wyprostowaniu tego szpikulca i osadzenie kosy na długim drzewcu .
Kosy zwykle do koszenia prostowano bez problemu na sztorc w miejscu gdzie posiadały one fałdę .
Kosynierzy formowani przez Kościuszke tworzyli w szyku bojowym trójszereg -pierwszy szereg uzbrojony w piki miał kłuc ,drugi szereg uzbrojony w kosy do koszenia (wyprostowane)miał ciąc i trzeci szereg uzbrojony w kosy do sieczki na najdłuższych drewnach miał rąbać zza pleców pozostałych dwóch .
Problemy byly z utrzymaniem karności wsród chlopów bo nie trzymali szyku i albo rzucali sie kupą do ataku albo do ucieczki .
Wartośc bojowa kosynierów była niewielka - pod Racławicami po strzale z kartacza ruszyli bezładnie do ataku ratując formacje i zdobywając armaty ale pózniej juz tak nie bywało
Napisano
O właśnie o taki typ kosy chodzi jak na fotce.To wtakim razie pojawia się kolejne pytanie jakie jest prawdopodobieństwo że kosa jest z powstania anie np z lat 30stych XX wieku? W takiej sytuacji jest ryzyko że ten typ kosy był w użyciu w gospodarstwach jako ręczna sieczkarnia do momentu mechanizacji" czyli teoretycznie mógł występować w latach np 60 tych.
pozdroffka
Napisano
Temat dotyczy chłopskiej broni o której nikt chyba nie pisał rozprawek naukowych(nie to co o szablach koncerzach i bagnetach)...powiem tylko że mam dziadków na wsi i nigdy nie widziałem takiego narzędzia i nikt o tym nie wspominał. Do kiedy więc używano kosy do sieczki czy rzezaka?Dlaczego mówi się że w Polsce są tylko nieliczne kosy powstańcze skoro byłyby idealne repliki np. o 100 lat starsze od powstańczych? Dzieki za informacje - i myślę że temat jest rozwojowy czekam na dalsze posty
pozdr kosiarz :)
Napisano
Kosa narządzie rolnicze. Wrócił kosynier do domu, poszedł do kowala, przekuł ją ze sztorca „w kąt”, potem żął plony, aż ją syn, może wnuk zużył.

Temat został przeniesiony do archiwum

Ten temat przebywa obecnie w archiwum. Dodawanie nowych odpowiedzi zostało zablokowane.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie