Skocz do zawartości

Gdzie walczył dziadek?


Rekomendowane odpowiedzi

Napisano
Chciałbym dowiedzieć się gdzie walczył w kampanii wrześniowej mój krewny.
Zmarł 10 października w szpitalu polowym pod Lublinem. Oglądałem akt zgonu wystawiony przez szpital i kilka kwitów czerwonego krzyża. Jako jednostkę wymienili tylko 1 batalion łączności, 3 kompania. Wiadomo też że z Zegrza. Jest też podpis pułkownika, dowódcy tego batalionu.

Poradźcie jak się do tego zabrać.
Napisano
A jakie imie/nazwisko pulkownika? Sadze ze bedzie mozna rozszyfrowac na tej podstawie. O ile pamiec mnie myli w planie mobilizacyjnym nie bylo baonow lacznosci (najwieksze zwiazki to kompanie) wiec mozliwe ze chodzi o baon szkolny lub 'marszowy'. Postaram sie wygrzebac cos w dniach.
Napisano
Tzn. nie bardzo rozumiem pytanie. W Zegrzu stał 1 Batalion Łączności - manewrowy. Składał się z 1 kompanii szkolnej łączności i pięciu kompanii telegraficznych. Cały batalion podlegał pod komendanta CWŁącz. (Stan z 1932 roku) Jakie jest pytanie dokładnie?
Napisano
Witam,
w/g książki P. Zarzyckiego Plan mobilizacyjny W" C.W.Łączn. wspólnie z 1 batalionem telegraficznym z Zegrza mobilizowało m.in.
- kompanię telefoniczną kablową nr 3
- kompanię stacyjną łączności nr 3
- kompanię telefoniczną budowlaną nr 3
- kompanię marszową telegraficzną nr 3.
a także:
- 3 kompanię telegraficzną w OZ Telegraficznym egrze"
- być może 3 kompania w baonie podchorążych OZ Telegraficznego.
Jest też taka ewentualność, że w dokumentach może podany być ostatni przydział ewidencyjny do jednostki mobilizującej, a nie mobilizowanej.
Pozdrawiam,
Marek
Napisano
znane sa takie dane:

1. Nazwisko pułkownika dowódcy batalionu (w tej chwili nie pamiętam ale jakby Pluta czy jakoś tak, jest wyraźne chyba nawet na pieczątce)
2. miejscowość w której był szpital (ale nie ma numeru szpitala)
3. 1 batalion łaczności, 3 kompania" dokładnie taki napis jest tam
4 Zegrze
Napisano
Marek Z dokladnie wypisal co mi chodzilo po glowie. Ktory z tych wariantow jest sluszny nazwisko dcy by wyjasnilo, chociaz pieczatka z nazwiskiem dcy raczej sugeruje ostatnie rozwiazanie tzn przydzial do jednostki mobilizujacej.
  • 6 months later...
Napisano
Po krótkiej przerwie chciałbym powrócić do wątku.
Gdzie mniej więcej pojawiał się mój dziadek który służył w 1 batalionie telegraficznym, 3 kompania tel. Zmarł w szpitalu w Zamościu 10 października 1939. Dowódca batalionu, który 26 kwietnia 1939 podpisał zaświadczenie o odbywaniu zasadniczej służby czynnej, nazywa się ppłk Stanisław Rausz. (Centrum Wyszkolenia Łączności 1 bat telegraficzny).
Napisano
Witam
Jak widzę rozmnożyło się trochę dziadków i inych krewnych do poszukiwań, może by założyć nowy dział - sugestia do moderatorów ?
Pozdrowienia
Badylarz
P.S. Też bym chciał wiedzieć jak to było z moim dziadkiem
Napisano
pplk Rausz byl dca pokojowego 1 baonu telegraficznego ale to oczywiscie nie wiele nam pomaga bo baon byl w czasie wojny li tylko osrodkiem mob. Cepa podaje ze z jednostek mobilizowanych 1 kompanie telefoniczna kablowa otrzymala dodatkowo Armi Modlin; 1 kompania telefoniczna kablowa i dwa plutony telefoniczne kablowe odeszly do Minska Mazowieckiego a stamtad do Siedlec - do dyzpozycji Naczelnego Dowodcy lacznosci.
Napisano
Wg PSZ w 2WS

Kompanie telefoniczna kablowa nr 3 przydzielono do Armii Modlin. Kamopanie stacyjna lacznosci nr 3 i Kompanie telefoniczna budowlana nr 3 przydzielono SGO Narew.

Temat został przeniesiony do archiwum

Ten temat przebywa obecnie w archiwum. Dodawanie nowych odpowiedzi zostało zablokowane.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie