Skocz do zawartości

pytanie o fosol


Gość famo

Rekomendowane odpowiedzi

mam pytanie o fosol czy mozna go srosowac na fant gdy ten ma jeszcze troche zachowanego orginalnej farby czy aby nie zniszczy go,ewentualnie jak mozna usunac rdze ,czy zostawic tak jak jest i uzyc 40WD pozdrawiam
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

czyscilem fosolem fanty i zachowalo mi oryg farbe, stosowalem na rure od fausta, ejst teraz cala pomaranczowa, jak w oryg, ma zachowane pieczatki, fosol nic jej nie zrobil, nalezy go tylko nanosic pedzelkiem, po prostu malowac nim zardzewialca jakies 5 minut, potem oplukac, i czynnosc powtarzac. na koniec KONIECZNIE ZAKONSERWOWAC WD 40 bo rdza sie pojawi spowrotem
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Czyściłem fosolem m.in. pochwę od polskiego bagnetu. Lakier pozostał w zasadzie nienaruszony- choć fosol bardzo powoli go rozpuszczał. Mogę jeszcze dodać, że kluczowe w tym procesie są jeszcze dwie czynności:
1) bardozo szybkie i dokładne usunięcie warstewki fosforanów (koloru szarego)
2) bardzo dokładne wypłukanie nawet śladowych ilości fosolu, które pozostały na przedmiocie.
Jeżeli się tego nie zrobi to przedmiot ma tendencje do szarzenia i bardzo szybkiego wtórnego korodowania.
Na koniec oczywiście należy go zakonserwować.
Pozdrawiam,
Marek
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A jeszcze jedno... jakby fosol nie chciał się do końca wypłukać i przedmiot szarzał to można spróbować zobojętnić go roztworem zasady sodowej (NaOH). Właśnie płuczę pochwę od bagnetu naprzemiennie w roztworze NaOH i w gorącej wodzie.
Pozdrawiam,
Marek

P.S.
NaOH czyli ług sodowy jest żrący i może pryskać - więc należy zachować środki ostrożności.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 1 month later...

Temat został przeniesiony do archiwum

Ten temat przebywa obecnie w archiwum. Dodawanie nowych odpowiedzi zostało zablokowane.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie