Jump to content

Jakie to wojsko i manewry? Dotyczy końca XIX wieku, Śląsk Środkowy


Bralin

Recommended Posts

Z pewnej niemieckiej kroniki szkolnej dowiedzialem się o manewrach, jakie przeprowadzane były w pobliżu miejscowości Nowa Wieś Książęca (niem. Furstlich Neudorf). Dziś to gmina Bralin, daw. powiat Syców - 70 km od Wrocławia na wschód. PYTANIA:
1) Jakie to wojsko? - PRUSACY
2) Czy możemy dowiedzieć sięczegoś więcej o nim?
OTO TŁUMACZENIE::
Dni od 8 do 11 września 1883 r. pozostaną w naszej wiosce długo w pamięci. Przy okazji odbywających się w nowym powiecie jesiennych manewrów 22 brygady piechoty dostała nasza wioska na kwaterę 2,5 kompanii piechoty i ich sztab – razem 304 żołnierzy, 120 oficerów i 6 koni. Półkownik i jego adiutant byli zakwaterowani we dworze. 2 majorów na probostwie, a pozostali oficerowie w lepszych domach mieszkalnych gospodarzy. (...)
Zajęli pozycje niedaleko wioski. Najpierw ukazała się artyleria i ustawiła na polu między młynem a dworem, później dalsze wojska od Turków, Mnichowic i Bralina nadciągały.
I JESZCZE 12 ;at później:
1895
W tym roku na naszym terenie odbywały się manewry. Dzieciom szkolnym umożliwiono w wolnym od nauki dniu obserwować to wydarzenie.
Link to comment
Share on other sites

To nie jest żadna nowość, było to wojsko pruskie. Aż do pierwszej wojny światowej po różnych wioskach wojska przeprowadzały kilka razy do roku manewry niektóre były małe tak jak ten który opisałeś ale niektóre były dość znaczne nawet kilkanaście tysięcy wojska.Raczej będzie trudno się czegoś dowiedzieć musiał byś spróbować w regionalnej prasie gdzie często były informacje o manewrach.
Link to comment
Share on other sites

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

×
×
  • Create New...

Important Information