Skocz do zawartości

pierścień na łusce


Cronos

Rekomendowane odpowiedzi

Witam
Mam pytanie. posiadam pare łusek z Mausera i mają ząbkowaty pierścień wokoło w okolicach spłonki, jedna nawet dwa pierścienie. Zawsze myślałem ze to jakieś oznaczenie łusek ale kumpel mi powiedział ze jest to spowodwane dospawanem nowej spłonki do starej łuski. Jak dla mnie troche nieprawdodobne i z leksza głupie. Łatwiej by je było przetopić i zrobić nowe. Ponoć kto pyta nie błądzi, więc sie pytam??
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ząbkowany pierscień wokół łuski oznacza, że łuska była powtórnie elaborowana tzn. wystrzelona i po raz kolejny napełniona prochem. Czasami na łuskach zdarzają sie dwa pierscienie co oznacza że łuska była dwukrotnie elaborowana. Dodam jeszcze, że tego typu oznaczenie stosowali Niemcy w innych krajach czasami powtórna elaboracje zaznaczano na dnie łuski np. poprzez wybicie okragłego wgłębienia.
Pozdrawiam Digger!!!
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Digger, nie tylko Niemcy. Mam kilka polskich mauserków z Pk, stosowane po elaboracji jako ćwiczebne/do garłacza (z drewnianym pociskiem i zmniejszonym ładunkiem).
Do Cronos, elaboracja nie polegała na dospawaniu nowej spłonki, lecz na jej wynianie. Wyciągało się zbitą i wciskało nową (nawet dzisiaj można kupić nowe spłonki)
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zgadza się mam też polskie łuski po elaboracji oznaczone w ten sposób, ale wydaje mi sie że to Niemcy znakowali tak powtórnie elaborowaną polską amunicje(używana dośc powszechnie w armii niemieckiej po 1939 roku). Jedna z tych łusek które posiadam została wystrzelona z MG co też może ale nie musi oznaczać, że znakowania są niemieckie. Ale moge sie mylić bo nie pamietam dokładnie jak wyglądał system oznaczania elaboracji w WP.
Pozdrawiam!!!
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dzięki za doinformwanie:) ale przyznajcie ze wymiana spłonki jest bardziej sensowna niż spawanie" połowy łuski, a że nie miałem pojęcia na czym to polega to przyjałem odpowiedz kumpla za jedna z możlwych, chociaz wydawała mi sie nieprawdopodobna.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Temat został przeniesiony do archiwum

Ten temat przebywa obecnie w archiwum. Dodawanie nowych odpowiedzi zostało zablokowane.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie