Skocz do zawartości
  • 0

co to za nabój


falek

Pytanie

Znalazłem ostatnio kilka naboji które posiadały drewniane czuby, we wnetrzu znajdowała się jakaś wata, na na końcu dopiero proch. Łuska w 2/3 wypełniona była tą watą. W związku z tym mam pytanie czy to nabój ćwiczebny? może inny?
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

10 odpowiedzi na to pytanie

Rekomendowane odpowiedzi

w środku napewno był proch, znajdował się przy spłonce, pozostała część łuski była wypełniona czymś w rodzaju waty a zakończony był derwnianą końcówką, być może czubem bo niewiele z niego zostawało.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Fachowcem nie jestem, ale też mam taki nabój z drewnianym pociskiem (7,92x57 Mauser). Znajomy twierdzi, że służył on do wystrzeliwania granatów nasadkowych z garłacza montowanego na karabinie Mauser. Wydaje mi się, że to całkiem prawdopodobne. Stalowy pocisk na pewno zniszczyłby granat.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

z naboi cwiczebnych z drewnianym czubkiem oczywiscie dalo sie strzelac, to cos w rodzaju slepaka, tylko czubek po wylocie z lufy sie po prostu rozwalal, byl on wiercony w srodku, zeby przyspieszyc niszczenie go przy wylocie.

innym rodzajem pocisku naboja cwiczebnego jest caly naboj, odlany z metalu, sluzyl on do nauki przeladowywania karabinu
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeżeli chodzi o nabój szkolny do nauki przeładowywania to posiadał on w miejscu spłonki gumkę i łuska posiadała poprzeczny pierścień z ponacinanych lini. Zdjęcie takiego naboju jest na ostatniej stronie kwietniowego Odkrywcy. Natomiast odnaleziony przezemnie ma prawdziwą spłonkę i nie posiada nacięć.
pozdrawiam
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Temat został przeniesiony do archiwum

Ten temat przebywa obecnie w archiwum. Dodawanie nowych odpowiedzi zostało zablokowane.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie