Jump to content

8ppleg -przyjęcia


Recommended Posts

Szanowni koledzy Ci co chcą wstapić do lubelskiej GRH 8ppleg , zapraszamy na spotkanie w dniu 17.01.2006 o godz. 17.00 w barze KUL-u w Lublinie. Wszyscy chętni beda poinfirmowani o statucie grupy, regulaminie oraz najbliższych wyjazdach i inscenizacjach.
KONTAKT Kamil
E-MEIL..8ppleglublin@op.pl
kom.tel...502421824 lub Adam-601149949
Link to comment
Share on other sites

kikifas jak ci moze wiadomo lub nie wiadomo my odtwazamy już grupe 8ppleg z lublina a sama nazwa mówi iż jest to GRH polska otważająca tradycje 8 pułku piech.legionów z Lublina i tak będzie i teraz ale coś wiecej to bedzie tak :

Dorastając w tradycji legionów , karmieni od małego historią walki o niepodległość ,wychowani w duchu zasady BÓG HONOR OJCZYZNA Polscy żołnierze chcieli się bić z wrogiem. Od 1 września 1939 r słabiej uzbrojona armia polska musiała odpierać dwukrotnie większe siły niemieckie .Nie bez znaczenia było też męstwo i odwaga polskich żołnierzy ,ponieśli oni wielką ofiarę broniąc ojczyzny m in. pod Westerplatte nazwanego przez Niemców małym Verdun ,kontrofensywa nad Bzurą ,prawie trzy tygodnie oporu Warszawy czy wreszcie bitwa pod Kockiem to tylko nieliczne przykłady męstwa Polaków .Wspomniana bitwa pod Kockiem była ostatnią próbą podtrzymania walki w kraju ,niestety gdy zabrakło amunicji ,dalsze działania nie miały sensu . Dowodzący. S.G.O. .Polesie Gen .Franciszek Kleeberg musiał podjąć trudną decyzję o kapitulacji .Niemcy twierdzili że Kampania Wrześniowa była łatwym zwycięstwem jednak prawda była inna ,Niemcy stracili:
50 tyś żołnierzy , 1 tyś czołgów wozów pancernych ,6 tyś samochodów , około 600 samolotów . Dlatego nasze pokolenie powinno pamiętać i uczcić jakoś te wydarzenia .W tym celu powstała w Lublinie Grupa Rekonstrukcji Historycznej 8 Pułku Piechoty Legionów .Nasza grupa skupia miłośników historii, realizujących swą pasję poprzez sięganie do tzw. historii żywej", i coraz częściej ludzi z tego środowiska nazywa się z angielska eenactors". Koncentrują się oni na odtwarzaniu zapisanych w kronikach historycznych wydarzeń, historycznych formacji wojskowych i nieistniejących już dzisiaj sylwetek pojedynczych postaci z przeszłości, ich mundurów, ekwipunku czy nawet pojazdów. Stowarzyszenie Rekonstrukcji Historycznej 8 P.P.Leg." zajmuje się odwzorowaniem sylwetek żołnierzy Wojska Polskiego z okresu Kampanii Wrześniowej 1939 roku. Skoncentrowani jesteśmy wokół pełnej rekonstrukcji". Oznacza to, że w kręgu naszego zainteresowania, obok jak najwierniejszej rekonstrukcji umundurowania i oporządzenia, znajdują się również zasady walki, służby oraz musztry z tamtych lat wraz z panującymi w ówczesnym Wojsku Polskim .Dlaczego 8P.P.Leg. wybraliśmy na naszego patrona ponieważ jego historia wiąże się z historią miasta Lublina, mianowicie w latach 1921-1939 na miejsce stacjonowania pułku wyznaczono Lublin do swojej dyspozycji pułk otrzymał baraki na wschodnim skraju miasta, użytkowane dawniej przez armie carską .Zawsze oficerowie w święto pułku wygłaszali wiele pogawędek, które przybliżały ludności cywilnej tradycje jednostki i codzienne jej problemy . Żołnierze z pułku prowadzili akcje dobroczynne na rzecz ludności cywilnej ,dożywiali dzieci z ubogich rodzin ,walczyli z analfabetyzmem kładąc nacisk na naukę czytania i pisania .Te wszystkie czyny doprowadziły do tego ,że pułk był znany i lubiany przez mieszkańców Lublina i dlatego nasza grupa hołduje tradycji .
8P.P.Leg. w 1939 r brał udział w wielu bitwach Kampanii Wrześniowej m in. Pod Iłżą , Puławami, Tomaszowem Lubelskim ,Tarnawatką. W obliczu klęski dowodzący pułkiem oraz kilku oficerów rozerwali się granatem a reszta pułku udała się do domów a następnie walcząc nadal bronili ojczyzny część z nich dołączyła do Armii Kleeberga i walczyła pod Kockiem dlatego
GRH 8 P.P.Leg. odtwarzająca tę wybitną jednostkę i hołdująca jej tradycjom może to starczy jak na poczatek ??
Link to comment
Share on other sites

panowie jak ktoś z grupy jest chetny na wyjazd do kosienic na pokaz statyczny i pomoc kolegom którzy chcą pokazać historeie rejonu to prosze o wiadomosć podobno zapewnione mamy jedzenie i dostaniemy prezent za przybycie jakim prawdopodobnie jest ksiazka o walkach w rejonie kozienic w 1939 r jak ktoś ma ochote to czekam jest to 29.01.2006 r
Link to comment
Share on other sites

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

×
×
  • Create New...

Important Information