Skocz do zawartości

Grupy Radzieckie - kto i gdzie?


Rekomendowane odpowiedzi

Czołem!
W natłoku grup i osób zajmujących się odtwarzaniem wojsk polskich lub niemieckich, rekonstruktarzy zajmujący się tematem Armii Czerwonej stanowią niewielką grupę.
Więc może warto sie poznać, wymienić wiedzą i doświadczeniami?
Pozdrawiam i z niecierpliwością oczekuję odpowiedzi.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

No to może wypowiem się jako reprezentant GRH Galicja" działającej na podkarpaciu. Wprawdzie jestem w odziale niemieckim, ale po częsci troche znam sie na radzieckim sprzęcie. Na początek powiem może o mundurach: wykorzystujemy uszyte z drelichu gimnastiorki wz.43, powojenne oraz po częsci oryginalne. Podczas zimowych rekonstrukcji urzywamy kombinezonów dwuczęsciowych i płaszczy tzw. szyneli". W skład naszego oporządznia wchodzi pas parcany z mosiężną klamrą, lub w razie braku takowego wykorzystujemy pasy skórzane. Maniekra aluminiowa radziecka lub niemiecka w pokrowcu (swego czasu były na allegro 6 sztuk za 9,90). Polska saperka LWP lup oryginalna radziecka w pokrowcu parcianym. Ładowniece do pepeszy- oryginalne lub powojenne LWP (rożnią się od oryginalnych, chyba zapięciem ale są bardzo podobne), Ładownice do kar. Mosin- oryginalne (niestey posiadamy niewiele takich), lub powojenne radzieckie z materiału skóropodobnego. No i oczywiście plecak mieszok"- urzywamy radzieckich powojennych, które po odpruciu uchwytów na koc i dodatkowej kieszeni (zostają niewielki ślady po szwach) są takie same jak 2 wojenne. Ze swojej strony chciałbym zapytać jak w innych grupach rozwiązany jest problem owijaczy do trzewików. POZDROWIENIA
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Kraków, SRH Wrzesień 39, oddział zwiadu" - na razie pieszy (+ kawaleria spieszona).

Mundur - wz. 35 letni, w większości kopie oraz elementy współczesne przerobione według warunków technicznych (Prikaz 176 - 03.12.1935).

Co do owijaczy, to mój kolega ma radzieckie powojenne, oprócz tego można stosować saperki.

Tak na prawdę większość elementów da się skombinować z odpowiednich powojennych konstrukcji - np. maski p/gaz BN"
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zapytam, jak będę się z nim widział. Co do fotek to powinny być gdzieś na stronie SRH w galerii (link w dziale linki") ;) to jedyna osoba z oddziału, która miała owijacze.

P.S. Nie mam 100% pewności, że są radzieckie, jako takie kolega kupił je kilka lat temu - szczerze mówiąc nie przyglądałem się im zbytnio :)
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zapytam, Towarzyszu Iwan skąd bierzecie oznaczenia stopni, romby, kwadraty, trójkąty?
Co się zaś tyczy owijaczy, jakiś czas temu pojawiły się na allegro, niestety na krótko.
Nie wiem czy koledzy już próbowali ale bieganie w owijaczach wymaga doskonałej precyzji w ich zakładaniu, której to sztuki jeszcze nie opanowałem.
do kol. sWa: jakie to kombinezony? zimowe? szyte są wg jakiego wzoru?
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Romby, kwadraty, trójkąty - w tej chwili jestem na etapie załatwiania kopii z Ukrainy (staram się wywiedzieć co i jak), do tego czasu używam dość słabych kopii tzn. metalowy podkład wg. oryginalnych + na to drugi pomalowany emalią. Myślę też żeby przykryć cieniutkim plastikiem, ale sądzę , że nie opłaca się (lepiej poczekać na kopie).

Zaś same patki home built" na podstwaie zdjęć oryginału i warunków technicznych :)
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Słyszałem, że podobno tego typu oznaki stopni robi Hero ale tylko słyszałem, nie miałem okazji tego zweryfikować.
Czy posiadasz może wymiary gwiazd noszonych na rękawach?
Jakiego typu hełmów używacie, wz. 36 czy inne (adriany, budionówki)?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Posiadmy kombinezony uszyte według oryginału, ale chyba na to samo wychodzi kupno oryginalnego powojennego (są oecnie na allegro po 89zł, i wydaje mi sie, że są takie same jak wojenne), znajomy szył jeszcze coś w rodzaju sutanny" z kapturem. Jak znajde fotki do dodam na forum.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Co do wyrobów Hero to widziałem coś co ktoś określił jako drugowojenny mundur z Hero i szczerze mówiąć miałe lekki zawias (naszywka z jakiegoś z lat 70 i inne badziewia). Więc jestem dość sceptyczny, ale dzięki za informację.

Co do wymiarów gwiazdy dla oficerów politycznych to mam: średnica 55mm, naszyta 80mm nad mankietem - Osprey. Popatrzę, bo miałem gdzieś opracowanie rosyjskie - może są tam wymiary.

Na głowę obowiązuje pilotka (czyli furażerka ;)) wz. 35 (kopia z wz.69) albo, jako wyposażenie dodatkowe, hełm - prędzej adrian (kopia na bazie wz. 26 - z dodanymi łączeniami daszka, rantem i gwiazdą na przedzie - z naciskiem, żeby był to starsej produkcji hełm, z małym rantem).

Budionnówka jest do munduru zimowego - myślimy nad tym w dalszej kolejności.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Czołem!
A może kol. Towarzysz Iwan przesłałby mi kilka zdjęć swojej grupy?
Mi niestety nie udało się zdobyć dokładnych wymiarów tych gwiazd a planuję zlecenie ich wykonania, więc zależy mi na konkretach. Jeżeli udało się ustalić co i jak to proszę o przesłanie na maila.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Na razie nie jestem w stanie podesłać zdjęć :/ z tego prostego powodu, że mundury leżą u krawców :/ Po sesji postaram się zrobić trochę zdjęć w gimnaścierce wz. 35 - jedna jest prawie skończona (brak obszyć)i we frenczu wz. 35 - tylko kieszenie górne do doszyvcia no i guziki :)

Co do gwiazdki to opracowania rosyjskie podaje ŚREDNICĘ 55mm - czyli trzeba narysować pkrąg i wpisać w to gwiazdę (metoda powinna być opisana w podręczniku do techniki/algebry i geometrii - ja już zapomniałem ;)
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

26/35 wprowadzony 18.12.1926 rozkazem nr.733
zatwierdzony rozkazem nr.176 3.12.1935
wycofany rozkazem nr.005 z 1.02.1941, początek wycofywania ustalono na 1.10.1941, donaszanie do końca 1942

Znalazłem 3 wersje:

Oficerski piechoty, ABR, artylerii i wojsk pomocniczych;
Szeregowych -||-;
Ogólny dla Kawalerii i Artylerii Konnej;

Zwykły szynel chyba da się dopasować z powojennego (martwi mnie kolor - powinien być ciemnoszary, ale różnice były spore), oczywiście pewne przeróbki są konieczne. Oficerski - jw. z oficerskiego, chyba nie trzeba nawet nic przerabiać. Kawaleryjski jest dłuższy i ma specyficzne mankiety - ja w zasadzie przerabiam pewien płaszczyk (z dwóch jeden), jeśli wypali farbowanie i przeróbki to chętnie podzielę się informacjami o nim ;)

Szynel wz. 43 jest chyba identyczny z powojennym, ale o to pytaj Kolegów z Galicji i TGRH - Oni odtwarzają wz. 43 :)

Foto - sporo znajdziesz na rkka ru ;)
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Temat został przeniesiony do archiwum

Ten temat przebywa obecnie w archiwum. Dodawanie nowych odpowiedzi zostało zablokowane.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie