Skocz do zawartości

Zamurowany skarb!


Rumburak

Rekomendowane odpowiedzi

Napisano
Artykuł w dzisiejszej Gazecie Lubuskiej:

Zamurowane skarby

Na Zamku Piastowskim radość. Przy okazji prac porządkowych odkryto ceramikę. Dla krośnian jest bardzo cenna, bo ich.

Patrząc na ścianę bramy wejściowej do zamku, można było przypuszczać, że kiedyś musiało być tu przejście. Pewnie po wojnie je zamurowano - myśleli krośnianie.
- Tak jak i inne większe, które jakiś czas temu zostało odkryte. Znaleziono tam butelkę po wódce, z czerwoną naklejką. Popularną za komuny. Ale Małgorzatę Oparę, prezesa Stowarzyszenia Homo Artifex, interesowało mniejsze, zamurowane przejście. Przy okazji ostatnich prac porządkowo-remontowych i montowania światła trzeba było zajrzeć do środka. W obecności archeologa nadzorującego wszelkie prace na zamku Marleny Nawrockiej krośnianie ujrzeli kawał historii.
- Okazało się, że przejście zasypano ziemią, naczyniami kuchennymi, a nawet resztkami jedzenia i przez dwa wieki nikt tu się nie dostał - mówi M. Opara. - Kiedy wyciągnęliśmy talerze, patelnie, dzbany, wprost nie mogliśmy uwierzyć. Delikatnie wyjęliśmy ziemię i przesypywaliśmy ją przez sita. Wiele skorup było pobitych.
Garnkowe puzzle
Społeczny opiekun zabytków Jerzy Szymczak segreguje teraz XVIII-wieczne skorupy, dna, ucha, nóżki. Po kolorach, wzorach składa w całość. Nauczyciel Cezary Browarczyk fotografuje niespotykane, gliniane, malowane talerze. Patelnie, misy na trzech nóżkach i takie z wewnętrznym uchem z dziurkami w środku. Dużą kolekcję dzbanków. Dmuchane butle z pieczęciami.
- Mamy karafkę weselną z całującymi się gołębiami, fiolki po perfumach albo... truciźnie - pokazuje J. Szymczak. - Jest kieliszek bez nóżki, może powstał w hucie szkła w Radnicy? Zagadkę związaną z glinianą fajką pomoże nam rozwiązać gorzowska specjalistka, już do niej dzwoniliśmy.
Tulipany na talerzu
Na niektórych naczyniach powtarzają się wzory. Przypuszczenia są takie, że mogły być wytwarzane w Myśliborzu. Częstym motywem na talerzach są tulipany i sentencje dotyczące miłości.
- Znaleźliśmy też kości zwierząt, które zjedzono na zamku -dodaje M. Opara.
Teraz czas na żmudne odtwarzanie naczyń, rozwiązywanie zagadek historycznych i opisywanie ich. Zamkowa ceramika będzie udostępniona szerszej publiczności w maju 2006 r. Wtedy to - dzięki unijnym pieniądzom - odtworzona ma być stara wozownia.

Dopisek: jak mniemam chodzi o zamek piastowski w Krośnie Odrzańskim, bo autor zapomniał tego dopisać. Tak serio czy ten zamek był kiedykolwiek piastowski czy tylko ma taką nazwę - rumburak.
Napisano
I co? Nie ma nikogo kto by się znał na historii tych ziem? Czy ten zamek był kiedyklwiek zamkem piastowskim czy to tylko tzw. litentia poetica?
Napisano
Krosno Odrzańskie:
- ważna przeprawa przez Odrę obok Głogowa,
- Krosno, Głogów i Lubusz główne twierdze broniące Polski przed najazdami niemieckimi.

http://www.zamki.pl/o/miasto.php?idzamku=krosno

Temat został przeniesiony do archiwum

Ten temat przebywa obecnie w archiwum. Dodawanie nowych odpowiedzi zostało zablokowane.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie