Skocz do zawartości

Abisynia 1935 a sprawa polska


pzl

Rekomendowane odpowiedzi

Trochę egzotyczny smaczek historyczny /mało znany/:
W okresie grudzień 1934 rok-kwiecień 1935 rok toczyły się z Etiopią rozmowy w sprawie sprzedaży temu krajowi armat, broni maszynowej, i karabinów wraz z amunicją. Kraj ten znajdował się wówczas w stanie wojny z Włochami. Transakcję miała realizować spółka Sepewe".

Etiopczycy zwrócili się do strony polskiej także z prośbą o utworzenie w Addis Abebie polskiej misji lotniczej, i przysłanie instruktorów pilotażu dla przeszkolenia personelu lotniczego. W zamian oferowali produkty rolne. Sztab Główny Wojska Polskiego aprobował te propozycje, i był skłonny udzielić niezbędnej pomocy. Dalsze rozmowy zablokowali jednak przedstawiciele polskiego MSZ.
Fiaskiem zakończyły się także prowadzone równolegle przez Etiopczyków rozmowy w sprawie zakupu broni z Czechosłowacją.
To chyba z tymi wydarzeniami można łączyć pojawiające się czasami informacje o zamyśle sprzedaży do Abisynii samolotów PZL P 24....
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Polski wątek mniej więcej OK, choć początek sprawy można by przesunąć na okres nieco wcześniejszy, zaś maj 1935 r. bynajmniej nie stanowił jej finału. :-) Czechosłowacja Abisynii/Etiopii broń oczywiście sprzedawała - znajdując się zresztą w gronie szeregu innych dostawców - Niemców nie wyłączając. Natomiast nie ma żadnego potwierdzenia ci do rozmów wokół sprzedaży P.24, zaś powielane jeszcze w latach 70-tych informacje o sprzedaży do Abisynii prototypu tego samolotu, już od dawna powtarzać przestano.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeszcze na początku lat osiemdziesiątych ubiegłego wieku można było spotkać informacje łączące temat PZL P 24 z Abisynią. Wydaje się, że nie chodziło tutaj o sprzedaż, a jedynie prezentację prototypu celem ewentualnego zawarcia kontraktu eksportowego /to moja hipoteza/.
Czy wiesz może kiedy Czechosłowacja sprzedawała broń Etiopczykom? W 1935 roku?
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ostatni był chyba Cynk w Siłach lotniczych Polski i Niemiec" - a to już nawet nie początek, ale koniec lat 80-tych. Tyle że część dotycząca eskportu sprzętu lotniczego była w tej książce bardzo przestarzała. Zresztą i tam o etiopskiej epopei P.24 napisano zekomo". W polskich archiwach nie ma żadanych śladów mogących śwaidczyć by o locie P.24 do Etiopii kiedykolwiek choćby dyskutowano.
Informacje o czechosłowackim eksporcie znajdziesz w: J. Chměl, Československý zbrojársky priemysel a taliansko-etiopský konflikt, “Historie a vojenství”, 1991, č. 2. Jeśli chcesz tylko kilka podstawowych danych, to postaram się w najbliższym czasie podrzucić coś na forum.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

...co nie zmienia faktu, że w tym regionie oprócz Hedżasu (główna część późniejszej Arabii Saudyjskiej) w tym okresie właśnie Abisynia/Etiopia budziła największe zainteresowanie polskiej zbrojeniówki w tym (I połowa lat 30-tych). I że były realne szanse, żeby coś tam sprzedać - a nawet sprzedać relatywnie sporo. ;-)
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Temat został przeniesiony do archiwum

Ten temat przebywa obecnie w archiwum. Dodawanie nowych odpowiedzi zostało zablokowane.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie