Skocz do zawartości

Broń biał boczna - umundurowanie oficera M.W 1920-27


SLAW 100

Rekomendowane odpowiedzi

Jak wiadomo w okresie 1920-27 oficerowie i podoficerowie Mar.Woj. nosili do munduru kordziki . Po roku 1927 dla oficerów została zatwierdzona i wprowadzona szabla ( pałasz). Mam pytanie do specjalistów od spraw mundurowych oraz broni białej. Czy kordzik oficerski tzw.wzór 20 i kordzik podoficerski tzw.wzór 22 były wprowadzone a co za tym idzie noszone przy mundurze?
Slaw 100
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Posiadam pas galowy MW, wraz z trzema parami rapci, z ktorych jedne sa przeznaczone do kordzika,, drugie do palasza, a trzecie...no wlasnie, to jest zagadka.Roznia sie nieco dlugoscia paskow, wiec z pewnoscia nie sa to duble. Chyba Ci je kiedys SLAW pokazywalem, choc nie jestem pewien. Mozna by z tego wnosic, ze byly noszone, choc nie wiem, czy nie li tylko przy mundurze galowym.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 3 weeks later...
DTH - dzięki za fotki.
Slaw100 - wszelkie informacje na ten temat znajdziesz w
MILITARIA POLSKICH FORMACJI I WOJSKA POLSKIEGO
Z LAT 1914-1922" - Warszawa 1989 (Wybór mate -
riałów XIV Sesji Naukowej SMDBiB,W-wa,12-13
listopada 1988) gdzie jest jak do tej pory
najobszerniej ten temat traktujący artykuł
T.Jeziorowskiego pt.BROŃ BIAŁA MARYNARKI
WOJENNEJ II RZECZYPOSPOLITEJ.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

honzo-1 - a czy może posiadasz te materiały o których piszesz . Czytając różne publikacje na ten temat można dostać zawrotu głowy" jedni podają że były kordziki takich wzorów noszone a drudzy stwierdzają że absolutnie ..nie (ale w sumie to się nie dziwie bo w tamtych latach bałagan w umundurowaniu Mar.Woj. był potężny :-))))
Slaw 100
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Temat został przeniesiony do archiwum

Ten temat przebywa obecnie w archiwum. Dodawanie nowych odpowiedzi zostało zablokowane.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie