Skocz do zawartości

zdjecia okolice modlina 1915, 1939-45


skumin

Rekomendowane odpowiedzi

Witam od niedawna jestem na forum i może ktoś posiada jakieś ciekawe zdjęcia z okolic modlina I wś i IIwś ew informację .

Chodzi mi o okolice janowo - strubiny- smoły -wojszczyce.
Z tego co opowiadał mi dziadek niemcy nawet kręcili jakieś filmy ( częstowanie cukierkami itp. propagandkę)może bedę miał szansę zobaczyć jakieś znajome miejsca ,
Na ogrodzie i w domu stacjonowali, od 11 wrzesnia .
Jak to mi opowiadał tego dnia około 18 tej pierwszy niemiecki żolnierz przejechał na motocyklu a za nim po pewnym czasie pojawiła się bateria chyba stopiątek ew. stopiędziesiątek i praktycznie z marszu rozstawili haubice rozpoczynając ostrzał w kierunku twierdzy nie zwracając uwagi na mieszkańców wsi, po nich przybyli czarni" i zaczęli wyłapywać wszystkich chłopów ( powodem był sposób w jaki byli ubrani- czarne oficerki i i bryczesy ) ale na szczęście ktoś wyjaśnił, że to nie wojsko.
Moja babcia (mieszkająca w kroczewie)jako dziecko była była świadkiem egzekucji naszego żołnierza, kazali wykopać dół i przy świadkach rozstrzelali..nie wiem czy po wojnie oznaczono to miejsce..
Później pracowała przy lotnisku w Kroczewie , za każdym razem kiedy niemieccy piloci wyjeżdzali na lotnisko wszystkich Polaków zamykano i zakazywano obserwować ( pomimo tego i tak udawało się wyliczyć różnicę między wyjeżdzajacymi a powracającymi.....itd.
Może to mało interesujące ale zawsze jakieś historie...
tym bardziej że widziane oczyma najbliższych...
Pozdrawiam
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Temat został przeniesiony do archiwum

Ten temat przebywa obecnie w archiwum. Dodawanie nowych odpowiedzi zostało zablokowane.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie