Skocz do zawartości
  • 0

Czy to bunkier czy to schron?


snake242

Pytanie

Mieszkam w swoim miescie już ponad 30 lat i myślałem ze znam juz wszystkie konstrukcje drugowojenne pozostawione przez niemców w mieście.Jednak ostatnio odkrylismy coś owego" i mamy z bratem nadzieję że nie ostatniego.Odkrycie to wywołało jednak mjędzy nami drobną sprzeczkę:
Ja twierdzę iż jest to schron przeciwlotniczy ponieważ konstrukcja ta nie posiada żadnego okienka i jest całkowicie betonowa.Z relacji osób mieszkających koło konstrukcji (środek osiedla pracowniczego) wynika iż to coś" (też określają to bunkrem) połączone było zasypanymi obecnie tunelami z wysokimi bunkrami na terenie dawnego obozu przejściowego.Brat jednak upiera się iż był to bunkier obserwacyjno-ostrzałowy.
Mam nadzieję że pomozecie nam rozwiązac braterski konflikt słowny jakimiś konkretnymi wskazówkami.Przepraszam za jakość zdjęć ale obiekt odkryliśmy o dośc późnej porze niemniej jednak myślę że jest wystarczająco widoczny by stwierdzić co to właściwie jest?

Tak zobaczyliśmy go" pierwszy raz:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

10 odpowiedzi na to pytanie

Rekomendowane odpowiedzi

Mieszkam w swoim miescie już ponad 30 lat i myślałem ze znam juz wszystkie konstrukcje drugowojenne pozostawione przez niemców w mieście.Jednak ostatnio odkrylismy coś owego" i mamy z bratem nadzieję że nie ostatniego.Odkrycie to wywołało jednak mjędzy nami drobną sprzeczkę:
Ja twierdzę iż jest to schron przeciwlotniczy ponieważ konstrukcja ta nie posiada żadnego okienka i jest całkowicie betonowa.Z relacji osób mieszkających koło konstrukcji (środek osiedla pracowniczego) wynika iż to coś" (też określają to bunkrem) połączone było zasypanymi obecnie tunelami z wysokimi bunkrami na terenie dawnego obozu przejściowego.Brat jednak upiera się iż był to bunkier obserwacyjno-ostrzałowy.
Mam nadzieję że pomozecie nam rozwiązac braterski konflikt słowny jakimiś konkretnymi wskazówkami.Przepraszam za jakość zdjęć ale obiekt odkryliśmy o dośc późnej porze niemniej jednak myślę że jest wystarczająco widoczny by stwierdzić co to właściwie jest?

Tak zobaczyliśmy go" pierwszy raz:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Sprostowanie do przedostatniego wpisu:

150 cm nad ziemią obiekt posiada od umownej,tylnej strony.Od frontu" ponad 200 cm i trudno stwierdzić wysokość ponieważ nie przeprowadziliśmy jeszcze prac pomiarowych.Jako skala może pomódz moja osoba na ostatnim zdjęciu: Ja to ten niżej a liczę sobie 170 cm wzrostu.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

czy moglbys z robic zdjecia za dnia lub obecne rozjasnic, mmoze lepiej bedzie widac.

jak ma otwory wentylacyjne to pewnie schron.
jak ma tylko punkty strzeleckie bez wentylacji to poprostu punkt strzelecki" np przy bramie wjazdowej w jednostach wojskowych WP sa jeszcze czasem z betonu czasem z metalu o grubszej stali dla jednego zolnierza.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Temat został przeniesiony do archiwum

Ten temat przebywa obecnie w archiwum. Dodawanie nowych odpowiedzi zostało zablokowane.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie