Skocz do zawartości

K.U.K. I.R.64


bjar_1

Rekomendowane odpowiedzi

Napisano
Proszę o wszelkie informacje na temat austro-węgierskiego 64 Pułku Piechoty z okresu I W.Ś. Interesuje mnie szczególnie gdzie pułk ten walczył na przełomie 1914 i 1915 roku.

pzdr

bjar_1
Napisano
podstawowe rzeczy masz tu http://www.austro-hungarian-army.co.uk/orb14.htm ,
tu
http://www.austro-hungarian-army.co.uk/oobgalic.htm ,
i tu
http://www.weltkriege.at/ (dział k.u.k. armee/glederungen").
potem trzeba znaleźć gdzie walczył korpus (XII) dywizja (16) - jesienią 1914 to własciwie naprzeciw jednostek, o których pisałeś wczoraj.
O szczegółowe informacje będzie trudno, nasze źródła w zasadzie nie schodzą do szczebla pułku. Jak Ci bardzo zależy, to polecam Kriegsarchiv w Wiediu - tam prawie na pewno będziesz miał wszystko, ale słyszałe, że dość trudno się szuka, a kopiowanie materiałów sporo kosztuje.
a nie masz tam w okolicy jakichś cmentarzy wojennych, żeby były numery jednostek? w Galicji Zach. można w ten sposób z pewnym przybliżeniem śledzić szlaki bojowe pułków.
Napisano
Jesienią 1914 to własciwie naprzeciw jednostek, o których pisałeś wczoraj" - dane odnośnie rosyjskich jednostek i tego austriackiego pułku właśnie są spisane z mogił poległych żołnierzy (na cmentarzu w Końskich).
Napisano
poza tym zwróć uwagę na http://www.weltkriege.at/1.Weltkrieg/Gliederung/Friedensgliederung/gebirgsbrigaden.htm
(2 GBr) - ten pułk chyba nie walczył w jednym kawałku.
rozumiem, że interesuje Cię teren dzisiejszej Polski?
Napisano

Żołnierze z rosyjskich pułków (z tamtego wątku) oraz ci z K.u.K. I.R.64 polegli w mojej okolicy - jest to północno-zachodnia część woj. Świętokrzyskiego...

Napisano
czyli rozumiem że nie ma opracowania dot. cmentarzy na większym terenie, skąd możanby wziąć dane o jednostkach. wobec tego (przynajmniej na razie) pozostaje Ci ogólna wiedza, skąd wzięły się (czyli z czym przyszły") i co tam robiły te regimenty. z nowszych artykułów ciekawy i strawny jest płk. A. Turowicza Działania wojenne 1914 i pierwszej połowy 1915 roku w Małopolsce" w opracowaniu Brzesko-Okocim. Lotnicza baza Najjaśniejszego Pana" red. R. Panek i K. Wielgus, 2000. Jest tam też trochę literatury źródłowej.
możesz też przepatrzyć prasę z tamtego okresu - w Czasie" (krakauerskim :) są dość szczegółowe - choć cenzurowane - informacje o walkach i czasem trafi się jakiś muner pułku. nie liczyłbym natomiast za bardzo na informacje jak choćby z walk partyzanckich czy Września (z tamtych krzaków strzelał karabin maszynowy, a tam stała bateria haubic").
jak masz możliwość, to przejrzyj kroniki parafialne - jak proboszcz się przyłożył, to opis działań będzie niezły, choć z nieco innego punktu odniesienia.
Jeśli to cmentarz parafialny (a nie ekstra wojskowy) to mogą być jakieś informacje w Księdze Zmarłych (Liber Defunctorum).

Temat został przeniesiony do archiwum

Ten temat przebywa obecnie w archiwum. Dodawanie nowych odpowiedzi zostało zablokowane.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie