Gość Napisano 23 Marzec 2002 Napisano 23 Marzec 2002 Wiem że na rzece Widawa były umocnienia stałe, jako przedłużenie Lini Odry. W miejscu tym stała linia frontu do końca oblężenia. Czy pozostały jeszcze jakieś bunkry warte obejrzenia ?
Gość Napisano 23 Marzec 2002 Napisano 23 Marzec 2002 z tego co wiem po wojnie była akcja wysadzania umocnień , zostały tylko jakieś resztki
Gość Napisano 23 Marzec 2002 Napisano 23 Marzec 2002 Drążę temat Widawy drugi rok jest sporo obiektów, jeżeli mówimy o tym samym rejonie. Jest tu kilka ciekawostek do sprawdzenia.
KudłatyHD Napisano 8 Wrzesień 2005 Napisano 8 Wrzesień 2005 Szakal sprawdziłeś już coś przez te 3 lata???
banditen-partizanen Napisano 15 Wrzesień 2005 Napisano 15 Wrzesień 2005 Witam. Ryjemy na Widawie już ok.3 lat a koleś jeszcze wcześniej. Ciekawe fanty czasem lubia wyskoczyć: np: wyciągnąłem w prowizorycznej ziemiance hałera M 16 ( W całkiem niezłym stanie w srodku był jeszcze fasunek)Dużo polskich łusek od Mausera z orzełkami _ ale to w jednym okopie - reszta niemieckie.Klamra aluminiowa HJ stan idealny z resztka paska_ kolo targnął.Itp.... Miejsce daje rade i jeszcze długo bedzie dawać. Dasz ziemia tym co tam beda ryć :)
Leuthen Napisano 20 Wrzesień 2005 Napisano 20 Wrzesień 2005 Ja, ja Weide-Linie! :-) A tak serio - ja się też trochę zajmuję linią Widawy - aczkolwiek nie chodzę tam z saperką i wykrywaczem, a siedzę z nosem w różnych papierzyskach po bibliotekach :-)Walk tam praktycznie żadnych nie było (były na podejściach - np. na Zakrzowie) i przez większą część oblężenia było tam cicho i spokojnie (wskutek tego było to jedno z ulubionych miejsc do przekraczania własnych linii i oddawania się w ręce Rosjan). Obiekty fortyfikacyjne? W większości polowe (okopy), trochę drewnianych schronów (zaznaczone na mapce u Majewskiego między Krzyżanowicami a Biskupicami Widawskimi), trochę pól minowych. Obiekty stałe to w większości schrony bierne budowane przed I wojną światową, z reguły oddalone od Widawy o kilkadziesiąt-kilkaset metrów. Natknąłem się kiedyś na ciekawy opis przygotowań do obrony mostu na Widawie na osiedlu Widawa :-)Pozdrawiam i życzę owocnych poszukiwań nad WidawąLeuthenPS Latem Widawa
jurgenlufen Napisano 22 Styczeń 2009 Napisano 22 Styczeń 2009 na wiosnę uderzam z wykrywką na linię , jak się kopie spokojnie czy trzeba uważać na konfidentów ?
wolf171 Napisano 22 Styczeń 2009 Napisano 22 Styczeń 2009 Widawa byla regulowana w60 latach,wiekszosc umocnien zostala zniszczona a fantow troche bylo
matrix14xxx Napisano 23 Styczeń 2009 Napisano 23 Styczeń 2009 Rosjaxie pod koxiec oblężexia Wrocławia przeszli Widawę od Polaxowic do jej ujścia.Walki hyły w okolicacb Rędzixa.
liha Napisano 23 Styczeń 2009 Napisano 23 Styczeń 2009 Witam, nie jest tak źle:), jeszcze tego troche zostało, duży schron tuż przed wjazdem do Widawy ( jadąc od strony centrum, po prawej stronie), pieczarkarnia w nim kiedyś była, teraz stoi zamknięty,od cholery drutu kolczastego dookoła ale ciekawy, co do chodzenia po samym osiedlu to nawet bez wykrywacza na polnych drogach kapsle z browarów w Breslau,radze się przejść wałem wzdłuż rzeki Widawa, naprawde urkoliwe miejsca a i stare poniemieckie budynki (w różnym stanie) ciekawe do obejżenia.pozdrawiam liha
zbyl Napisano 23 Styczeń 2009 Napisano 23 Styczeń 2009 Może ta mapka pomoże w jakiej orientacji rozmieszczenia bunkrów na lini Widawy. Jestem z Zakrzowa i walk tu jako takich nie było, tylko drobne potyczki. Natomiast ciągłą tajemnicą jest dla mnie, dlaczego las zakrzowski jak tak zasypany łuskami i niewypałami.
Rekomendowane odpowiedzi
Temat został przeniesiony do archiwum
Ten temat przebywa obecnie w archiwum. Dodawanie nowych odpowiedzi zostało zablokowane.