Skocz do zawartości

kawaleria w Obronie Lwowa


Rekomendowane odpowiedzi

19 listopada 1918 z Przemyśla ruszyła odsiecz dla walczącego Lwowa. Co prawda akurat był drugi dzień rozejmu, ale generalnie Lwów był walczący, bo i tak było wiadomo że któraś ze stron rozejm przerwie. W szeregach odsieczy ruszył także 2 pluton kawalerii pod dowództwem porucznika Leona Kniaziołuckiego.

Pytanie brzmi -> Czy ktoś jest w stanie wskazać gdzie szukać materiałów na ten temat, albo ma poprostu listę tych gentelmanów?

Dużo ich nie było, więc może komuś uda mi się pomóc w istotnej sprawie. Jeśli ktoś dysponuje taką listą chętnie zrewanżuję się jakimiś innymi materiałami i nagrodą niespodzianką.

Dodam, że szukałem w Obrona Lwowa 1-22 listopada 1918 TOM III", Lwów 1939 i nie znalazłem nic konkretnego. Lista odsieczy Przemyskiej jest bardzo wybrakowana. Zawiera bowiem ok. 360 z 1368 nazwisk uczestników osieczy.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 4 weeks later...
Panie Julianie,
pelnej listy Odsieczy chyba juz nie odtworzymy. Juz przed wojna byly z tym klopoty. Robiono roznego rodzaju spisy, ktore byly poddawane weryfikacji. Opublikowano tylko 110% pewniakow. Byc moze na tych listach (przed weryfikacja) znajduja sie i kawalerzysci. Nalezaloby przeszukac archiwum lwowskie i rembertowskie wojskowe. W materialach TPHLiWPolWsch pojawia sie nie jedno nazwisko. Sam mam ten problem chcac odtworzyc zalogi pociagow pancernych z odsieczy przemyskiej i lwowskiej.
Czy Panu chodzi o konkretne nazwisko?
Pzdr
Sadyk
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dziękuję za wyczerpującą odpowiedź. Wyjaśniało by to powód, dla którego lista odsieczy jaką mam jest niepełna. Chodziło o ustalenie tożsamości osoby ze zdjęcia. Gwiazda Przemyśla" i Krzyż Obrony Lwowa kazały domniemać, że żołnierz ten przyszedł właśnie z odsieczą. Szczęśliwie udało się zidentyfikować osobę w inny sposób.

Przy okazji do listy odsieczy można dodać:
Jan Jarosław Pilawa. Urodzony 24 października 1902 roku w Samborze. Ochotnik 4 P.P.Leg. w stopniu szeregowego. Członek załogi obrony Przemyśla. Wraz 1 kompanią 4 P.P.Leg. ruszył na odsiecz Lwowowi. Jako członek pierwszej obrony Lwowa, w dniach 20-22 listopad 1918, brał udział w walkach VI Odcinka, na pododcinku Zamarstynów-Żółkiewskie. Po wojnie w wojsku najprawdopodobnie nie został. Zmarł po 1939 roku.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Temat został przeniesiony do archiwum

Ten temat przebywa obecnie w archiwum. Dodawanie nowych odpowiedzi zostało zablokowane.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie