Skocz do zawartości

Kolarz WP


Rekomendowane odpowiedzi

a używano na manewrach rowerów z okresowego poboru ?

jeśli tak no to mój błąd człowiek uczy sie całe życie ;-)

kolekcjoner dał byś rade przesłać mi ta fotkę kolarzy w ruchy i ta na postoju w lepszej rozdzielczości ???


schrek1@interia.pl

pozdrawiam
Schrek
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

nie chodzi mi o rowery z okresowego poboru/mobilizacyjne.mam na mysli zwykle rowery cywilne bedace na wyposazeniu WP. nawet po 1936 roku takich rowerow nie brakowalo. nie wiem czy bylo ich 20% czy 70% stanu ale nie jest tak, ze w czasie pokoju na stanie byly wylacznie rowery specjalistyczne" (miales zapewne na mysli rowery wz 35.)

pozdr
t.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

nie no to że były normalne rowery to wiem nie zrozumielsismy sie ale czy wtych kompaniach tylko na przeszkolenie tez uzywano cywilek. tak chodzi mi o wz.35

jesli tak to jest tak jak mysalełem ale nigdzie nie znalazłem potwierdzenia

Schrek
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

no własnie to jest cikawe czy dorabiano do tych cywilek chociaz uchwyty pod kb i bagazniki jest to dosc frapujace mysle ze tak robiono ale nie mam potwierdzenia

Krzysztofie a co twoje zródła mowia na ten temat ???
Schrek
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

kupowano czesci ze wz 35. mozna je bylo zamowic - mam katalog. zreszta na zdjeciach widac cywilki z tymi gratami.
nie wiem czy ten rower w muzeum w Sochaczewie zostal odnaleziony w takim stanie czy graty dolozono niedawno. jednak wcale nie musi to byc wydumka. tzn Kaminski takich rowerow nie robil natomiast mogl zostac tak dozbrojony" w pulku czy kto tam za to odpowiadal;)

kolekcj - czy moglbym sie tez zalapac?;)

pozdr
t
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Tyle co wiem:

Kupowano dla wojska rowery cywilne i wojskowe do uzytku pokojowego i podczas mobilizacji. Ponadto oczywiscie podczas mobilizacji powszechnej dochodzily cywilne rowery droga rekwizyji. Przyczepienie uchwytow na kabeki i rkmy to sprawa prosta, robiono to silami zupelnie niefachowymi podczas mobilizacji 1939. Uchwyty na ckmy to juz zdaje sie bylo ciut wiecej zabawy (prawdopodobnie dlatego ze nie bylo gotowych uchwytow tylko do przykrecenia), wiec takie byly improwizowane w warsztatach, o ile pamiec nie myli, rusznikarskich pulkowych (w kawalerii).

Jezeli mozna tu zastosowac analogie z kuchniami polowymi to prawdopodobnie w uzytku biezacym byly rowery stare cywilne a gros nowej produkcji szla do magazynow mob az do zuzycia sie starego szmelcu. Wiec tak zgaduje ze proporcjonalnie wiecej bylo rowerow wojskowych cywilnych w uzyciu podczas pokoju a dopiero na wojne czy parade wyjezdzaly w wieszej ilosci rowery typu stricte wojskowego.

Trzeba jeszcze wziasc pod uwage ze mimo dynamicznego rozwoju jednostek rowerowych na papierze (tzn w etatach mob) pod koniec lat 30tych, tylko bardzo nieliczne jednostki istnialy podczas pokoju. W rezultacie cierpialy na normalne problemy podczas mobilizacji z wyposazeniem i umundurowaniem ktore byly udzialem tego rodzaju jednostki.

Oczywiscie to wszystko razem gdybologia aplikowana.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 1 year later...

Temat został przeniesiony do archiwum

Ten temat przebywa obecnie w archiwum. Dodawanie nowych odpowiedzi zostało zablokowane.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie