Jump to content

Zrób to sam ?


Wasal

Recommended Posts

1 http://www.elektroda.net/warsztatowe/wykrywaczmetalu.html
2 http://www.elektroda.net/warsztatowe/prosty_metalu.html

Zapewno to już było na forum , ale i tak się zapytam

Czy ktoś mógły się wypowiedzieć czy to te schematy się nadają ?
2 jest prostrzy a 1 bardziej skomplikowany ale za to ma mały zasięg , morze ktoś podpowiedzieć co można w 1 zmienić by zwiekrzyć zasięg i by pracował od 37kHz?
Tylko nie krytykujcie odrazu bo ja z tego to nic nie kumam więc prosze o wyrozumiałosć.Dziękuje za odpowiedzi
Link to comment
Share on other sites

1. Nadają się do szukania monet pod dywanem.

2. Aby zwiększyć zasięg należy np. maksymalizować dobroć układu rezonansowego (zwiększyć stromość krzywej rezonansowej). Zamiast pod dywanem bedziesz mógł szukać w ścianie.

Dlaczego 37kHz ? Zmianę częstotliwości pracy można osiągnąc poprzez zmianę kondensatora pomiedzy emiterami w generatorze relaksacyjnym (i potem w układzie rezonansowym).

Jako zabawka i ćwiczenie w budowie pierwszego wykrywacza może być. Może zrobisz sobie z tego pinponiter - kiedyś Ci się przyda.

Nie zamierzam Cię krytykować - od czegoś trzeba zacząć. Uprzedzam jednak, że w ziemi nic tym nie znajdziesz.


proscan
Link to comment
Share on other sites

OHHH to niech ktos doradzi za co się złapac , pewnie było tego od cholerki ... ale moze ktoś doradzi za jaka samorobke warto się zabrać by można było coś w ziemi znalesć . Może f555 ?
Link to comment
Share on other sites

Ja w sumie tego robił nei bede tylko znajomy , ogladał ze mną wczoraj matreiały roznych wykrywaczy i powiedział że sokojnie sobie da rade, kiepsko tylko jeśli trzeba posiadać duża wiedze na tema wykrywy ,ale powiedział ze samo złożenie nie bedzie zadnego problemu.Podpowiesz na jaki siezdecydować ?
Link to comment
Share on other sites

Boruta pmyliłeś ludzi autorem stronki z linku jest inio, a co do wykrywacza ALL1 to wcale nie jest kłopotliwy i wymagający i nie zawiera więcej elementów niż f555. Dodatkowo można zmniejszyć liczbę układów poprzez zastąpienie niektórych poczwórnymi np 2xLF442 = LF444
2xTL062 = TL064. Na koniec można pozbyć się kanału PIN POINT i wychodzi bardzo przyjemna wykrywka. Nie zaprzeczam jednak,że cały sukces leży w prawidłowo wykonanej sondzie , a jej wykonanie nie jest łatwe. Pewnie zmontowany układ nie wymaga jakiegokolwiek strojenia bowiem elementy są tak dobrane ,że układ odpala natychmiast.
Na zdjęciu właśnie taki układ
Pozdrawiam i życzę sukcesów w konstruowaniu

Link to comment
Share on other sites

kris - nie wiem jak kiedyś ale teraz koleś mi odpisał i nawet cenki podał :),wczoraj miałem chcwilke że nakrecenia i już chciałem jabla z allegro kupować ale dobrze że mnie niektorzy na ziemie sprowadzili .
Ja napisałe mzapytanei do kolesia ile by kosztował zestaw ALL1 ale z już wykonaną sondą - 420 zł , hmm to chyba całkiem dobra cena ? a Zestaw MAKI to cena 400 zl z sonda. Jeszcze miesiąc i sobie kupie :) ALL1
Link to comment
Share on other sites

Jak napisałem wyżej, nie sztuka jest złożyć elektronikę, ale całe sedno tkwi w dobrze zrobionej sondzie, bowiem nie obejdzie sie bez dobrego sprzętu pomiarowego, żyłki majsterkowicza i ogromnej cierpliwości.
Życzę sukcesów
Pozdrawiam
Link to comment
Share on other sites

  • 3 weeks later...
Tak , dostałem go, napisałem odpowiedź ,ale Twój serwer zwraca mi z powrotem  przykrością informujemy, że nie powiodło się dostarczenie wiadomości pod adres t.krukowski@chello.pl"
Podaj jakiś inny adres lub pisz na GG 1377709
Pozdrawiam
Link to comment
Share on other sites

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

×
×
  • Create New...

Important Information