Jump to content

Manualne dostrajanie do gruntu .....


fuks

Recommended Posts

Witam, mam pytanie:
W wielu wykrywaczach, szczegolnie tych z wyzszej polki jest konieczne manualne dostrajanie do gruntu.... Jeden kolega chodzi na krajowej wykrywce, gdzie tez jest takowe pokretlo - i zawsze ma ustawione posrodku", nigdy nie zmienia, inny kolega chodzi z zachodnim wykrywaczem z manualnym ground balance" - i tez wysrodkowal i wiecej sie tym nie bawi... idzie po piasku, potem po lasku, potem po drodze, a pokretlo - constans - jakby mial automata. Ale czy o to chodzi? Pewnie nie...

Prosze, wyjasnijcie mi, co to konkretnie znaczy dostrajanie do gruntu (lopatologicznie) :-), jaki ma wplyw na zasiegi, a przede wszystkim:
1) Skad wiadomo czy podkrecac w prawo czy w lewo?
2) Kiedy to robic???
Z gory dzieki! Pzdr!
Link to comment
Share on other sites

czesc fuks, nie powiem Ci jak to jest w zachodnich,
ale w pewnym polskim wyglada to nastepujaco:
ad 1. Jesli sygnal osnie" przy opuszczaniu cewki do gruntu (grunt musi byc wolny od metali) to krecisz w jedna strone.Jesli maleje" w druga. Krecisz do momentu kiedy sygnal bedzie staly przy opuszczeniu cewki. W tym momencie masz ustawiony balans.
ad 2. Kiedy to robic? zawsze przy rozpoczynaniu poszukiwan i czasem trzeba w trakcie, gdy zaczyna ci sie sprzet ozjezdzac". Robi sie to po to aby zniwelowac wplyw mineralizacji gruntu na sprzet.
Pozdrawiam
PS. Niech madrzejsi skoryguja jesli sie myle
Link to comment
Share on other sites

Grunt, dla wykrywacza nie jest przestrzenią obojętną. W zależności od swojego składu w danym miejscu zawsze ma pewne mniejsze lub większe właściwości magnetyczne oraz przewodnościowe. Są one powodem reakcji nie zestrojonego odpowiednio detektora przy zbliżaniu sondy do powierzchni gleby. Operator odnotowuje to jako narastanie lub wyciszanie sygnału w głośniku. Pokrętło GRUNT służy do neutralizacji tego efektu. Ustawia się je w taki sposób aby podczas opuszczania sondy do gruntu nie było żadnej zmiany sygnału dżwiękowego. Wówczas detektor reaguje wyłącznie na obiekty metalowe z pominięciem wpływu gleby. Twój kolega, który nie zawraca sobie głowy pokrętłem GRUNT absolutnie nie ma racji. Z pewnością pracuje przy zmniejszonej czułości i mimo tego ma wiele fałszywych sygnałów. Gdy prawidłowo dostroisz detektor do gruntu możesz spokojnie po nim chodzić z pełną gwarancją wyciągnięcia tego co niefrasobliwie pozostawił kolega. Bardzo ważne! Detektor NALEZY DOSTRAJAĆ DO LOKALNYCH WARUNKÓW GLEBOWYCH. Pokrętło GRUNT powinno być jednym z najczęściej wykorzystywanych regulatorów ponieważ umożliwia ono pracę z maksymalną czułością i wydajnością. Pozdrawiam
Mrand
Link to comment
Share on other sites

Witam!

Fuks - do postu Mranda dodam tylko link do filmiku w którym bardzo przystępnie ta kwestia jest wyjaśniona. Wybierz opcję czy Windows media Player czy Real i czy modem czy łącze szerokopasmowe i kliknij na Ground balancing concepts"..

http://www.tesoro.com/Multimedia-Center.html


Pozdrawiam

VW
Link to comment
Share on other sites

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

×
×
  • Create New...

Important Information