Jump to content

Skarb Wikingów z Obry? ...było juz?


Edik

Recommended Posts

Witam,

Za gazetą Metro(www.metro.gazeta.pl) cytuje:

„Archeolog Mirosław Andrałojć i elektronik Piotr Szyngiera natrafili na ponad 150 fragmentów monet i ozdób ze średnowiecza.

Skarb z Obry (wielkopolskie) jest jednym z najważniejszym , jakie do tej pory odkryto na terenie Polski. Składają się na niego przede wszystkim pocięte fragmenty monet i ozdób. Ukryty był w dwóch wypełnionych do połowy naczyniach. – Złożono go do ziemi po 975r. następnie w jakimś celu wydobyto, dosypano nieco monet i ponownie zakopano po 1000r. – mówi Andrałojć. – Być może ma on związek z pobytem na ziemiach polskich wikińskich wojowników i z ich zwyczajami dotyczącymi obrządku pogrzebowego – dodaje.
Znalezisko to jest po odkryciu mnonet i ozdób z X w. w Dębiczu(gmina Środa Wlkp.) już drugim skarbem, który archeolodzy wydobyli w ramach grantu przyznanego przez Ministerstwo Nauki i Informatyzacji. Grant potrwa trzy lata”

PANOWIE GRATULACJE!!!

Pozdrawiam
Edik
Link to comment
Share on other sites

Witam jednak to drużynnicy pierwszych Piastów byli zalążkiem polskiej szlachty. Nałęcze, Nieczuje, Doliwowie, Mszczuje, Awdańcy, Węże, Syrokomle, Śreniawici, Jastrzembce, Niegocice,Strzemienczykowie, Dziki, Odrowąże,Lisy, Korczaki, Rawici i wiele innych rodów wywodzi swój rodód od drużynników Mieszka I i Bolesława Mieszkowica zwanego Chrobrym.
Link to comment
Share on other sites

nie chcialbym niszczyc Twojego idealistycznego podejscia, ale te bajedy to mozna wlozyc miedzy karty Starej Basni Kraszewskiegi, itp dzielek, zwroc uwage od kogo to Nasza szlachta nie wywodzila rodowodow, ze wspomne tylko uchodzcow z Troi czy Rzymu...
Link to comment
Share on other sites

Krasińscy wywodzili swój ród od jakiegoś rzymskiego patrycjusza Corvusa. Ale pragnę zauważyc, że tradycyjne polskie herby mają swój początek w znakach linearnych świadczących o własnościnp.: ODROWĄŻ, KORCZAK,LIS,DRUŻYNA, SRENIAWA, PILAWA. Chociaż kiedyś spotkałem bardzo ciekawe opracowanie, Normana Dewisa, w którym autor porównuje polskieherby linearne między innymi te co wymieniłem ze znakami linearnymi Sarmatów. To podaję jako ciekawostkę.
Link to comment
Share on other sites

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

×
×
  • Create New...

Important Information