Jump to content

Studnie abisynskie


Recommended Posts

Pierwszy wynik w www.google.pl

http://dom.gazeta.pl/dom/1,50822,844126.html

Patent znany tylko nikt pewnie nazwy nie znał. Ciekawe, że aż 19 mieściło się na biedce. Może WP używało jakiejś wersji kompaktowej :)
Link to comment
Share on other sites

No tak, Słownik Hydrologiczny" daje odpowiedź pełniejszą. Wg. tego źródła. Studnia Abisyńska to inaczej studnia wbijana, czyli:

wykonana przeważnie ręcznie przez wbicie lub wkręcenie rury, której końcowy odcinek jest przystosowany do bocznego dopływu wody (perforacja, filtr); średnica przeważnie mniejsza od 0,1 m, głębokość przeważnie mniejsza od 10 m AK, TM "

Czyli możliwe że WP dysponowało jakimiś własnymi uproszczonymi konstrukcjami.
Link to comment
Share on other sites

Przyjrzalem sie dokladniej i to nie w biedce tylko w JEDNEJ skrzyni. Zgaduje ze autorowi sie pomylilo i chodzilo o jedna studnie z 19 kawalkow czy z 19ma przedluzaczami. To byloby calkiem mozliwe. Jestescie genialni!

Dziekuje Krzysztof
Link to comment
Share on other sites

Albo szli po najmniejszej linii oporu i poprostu mieli jakąś składaną (z kilku części) rurę na 7 metrów. Na końcu montowali zmyślny kranik i nazywało się to szumnie studnią abisyńską :)

Ale nawet w takim przypadku trudno uwierzyć w 19 studzien zmieszonych w jednej skrzyni. Dlatego faktycznie Twoje podejrzenie pewnie jest słuszne.
Link to comment
Share on other sites

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

×
×
  • Create New...

Important Information