Skocz do zawartości

Dłutów - II WŚ


vaderian

Rekomendowane odpowiedzi

witam z pabianic.coz..jest tam na razie z mej wiedzy kilka pamiatekw postyaci krzyzy przydroznych zrobionych z luf czolgowych.jadac z dlutowa do belchatowa mijasz row prze3ciwczolgowych , w ktorym niemcy pochowali swoich kamratow,ekhshumowano ich podobno ok 80 w latach 90tych.w karczmach zatonelo kilka pojazdow,kiedys kolega w pracy przypadkiem mi opowiadal jak jego matka opowiadala ze w nocy niemieccy czolgisci zawitali w jej chacie gdyz zatanal im czolg,zazadali cieplych strojow cywilnych,zwiewali wtedy przed ruskimi.wyciagniecie obrzynu jednego z tych wozow jest ogolnie znane,chyba ten gostek z zelowa wyciagnalk co robil w pozdzenicach zloty.pozdro pupil
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Pupil dzieki. Ale niestety :( te informacje juz posiadam. Interesuje mnie, ze tak powiem cos bardziej szczegółowego...
http://www.odkrywca-online.com/pokaz_watek.php?id=111121 w tym wątku wstawiłem kilka zdjec z ostatniego wypadu w ten rejon (kapliczka i row wzmiankowane przez ciebie).
Niemniej dzieki za zainteresowanie tematem.

Pozdrawiam
Vaderian (Łódź)
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Są takie zeszyty o historii Dłutowa.Jest to kilka broszur opracowanych chyba przez gminę.Jest tam dużo ciekawostek o styczniu'45.Ale jak zdobyć te opracowania-nie mam pojęcia.Może trzeba zapytać w Urzędzie Gminy albo szkole?
Pozdrawiam,
wicja1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

mala podpowiedz.w muzeum miasta pabianic pracuje jako historyk gosc z dlutowa.ma duza wiedze o regionie jest kolo 30ki,podobno spoko gosc.nazywa sie adamek.niestety nie znam go i zaluje>:) ale an razie mam inne problemy.:) rozmawialem o tym krzyzy ktory sfotografowalem.? ponoc 3 czolgi tam niemcy zostawili-2 male i jeden duzy.lufe zrobil kowal z tego wiekszego..pytanie..od jakiego to czolgu.? w ok.jest jeszcze kilka takcih lufokrzyzy.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 years later...
Ten gość z Dłutowa nazywa się Rober Adamek i całkiem sporo tematów sobie z nim omówiłem :)
Niedawno kupiłem sobie pierwszą zabawkę (Bounty Hunter Pioneer VLF) i zaczynam się plątać po okolicy.
Następne rozmowy planuję nakierować właśnie na rejony pomiędzy Pabianicami a Dłutowem - podparte już własnym sprzętem :)
Pozdrawiam pabianickich poszukiwaczy.
Jeśli macie czas i ochotę zapraszam na gg:1587483, może się spotkamy na jakiś wspólny wypad?
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Temat został przeniesiony do archiwum

Ten temat przebywa obecnie w archiwum. Dodawanie nowych odpowiedzi zostało zablokowane.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie