Jump to content
  • 0

pieczęć- identykikacja


kibic

Question

Recommended Posts

kibic do Hakasa.
Witaj.
Pierwsza pieczęć,co do której miałeś podejrzenie iż może być wydumką została znaleziona pod Wschową, natomiast druga (lwy z węzłem)pod Głogowem.Pozdrawiam.
Link to comment
Share on other sites

Witam! Pierwsza pieczęć To Żydowsli znak- judaik. Zwróć uwagę na litery hebrajskie do okoła figury. To coś za koniem to palma.
Druga Pieczęć to typowa pieczęć szlachecka, z klejnotu hełmowego wnioskuję, że to herb własny. Trudno rozpoznać co co to za herb. ( gdzie została znaleziona?)

Trzecia fotka: pierwsza pieczęć z herbem - charakterystyczny układ heraldyczny (hełm, tarcza labra) Na tarczy serce przebite strzałą- h. PRZYJACIEL ( odmiana) Druga pieczęć to z koleii znowu może być radosna twórczość.Chociaż występuje korona rangowa albo tylko symbol , który ma imitować taka koronę ( pięć pałek- korona szlachecka)i ta dziwna figura, która swoim kształtem przypomina przedstawienie herbu KIETLICZ chociaż nie zupełnie bo kształt węzła jest zupełnie inny ale motyw węzłów występuje w/w herbie.
Czwarta fotka : Znowu dwie pieczęcie jedna właściwa heraldyczna znowu mamy hełm i tarczę labry. A co na tarczy? Coś w rodzaju dzbana mogę sie mylić pieczęć jest zniszczona. Wizerunek kwiatów w dzbanie to herb BUTLER. A inicjały wskazywały by na nazwisko Butler(odmiana) - to tylko hipoteza.
Druga pieczęć to gmerek czyli pieczęć kupiecka (mieszczańska).
Piąta fotka to żadne wydumki tym razem. Ta z hebrajszczyzna to pieczęć kupiecka Żyda zajmującego sę kupiectwem. Druga to poprostu kaprys posiadania inicjału.

Ostatnia fotka - niestety nie mogę sie niczego na niej dopatrzeć wybaczcie.
Pozdrawia - bardzo zmęczony Hakas Pozdrowienia Kibic.
Link to comment
Share on other sites

Witam serdecznie! Jeśli chodzi o herb z pieczęci z inicjałami MB , to raczej będzie BUTLER- wyraźny wizerunek dzbana i kwiatków. A licząc od dołu czwarty ma w klejnocie hełmowym trzy kwiaty , za to na tarczy ma serce przebite strzałą co charakterystyczne jest dla herbu PRZYJACIEL.Nad tym sercem jest jakby strzała ale to musi powiedzieć właściciel pieczęci. Bo równie dobrze może to być uszkodzenie pieczęci. Pozdrawiam serdecznie.

Bardzo się cieszę bo już nie jestem sam z tymi pieczęciami. Do dzieła panowie może ktoś jeszcz coś wniesie?
Link to comment
Share on other sites

Fenomenalne!Hakas- jesteś mistrzem świata, szczerze i głęboko podziwiam Twą wiedzę w tej dziedzinie!Ogromnie dziękuję i... obiecuję,że już nie wychylę się z taką ilością pieczęci.
Serdecznie pozdrawiam-kibic.
Link to comment
Share on other sites

Witam Kibic! Cieszę się, że mogłem pomóc. Rozpoznanie tych pieczęci zajęło mi trochę czasu. Ale to taka miła odskocznia od szarej rzeczywistości. Czekam na inne propozycje ziązane z tymi pieczęciami zawsze miło powymieniać poglady i wiadomości.Pozdrawiam Hakas
Link to comment
Share on other sites

Witaj kibic! Określ miejsce znalezienia pieczęci. Zauważyłem pewną zbieżność na dwuch pieczeńciach są lwy nie ma tarczy herbowej, a te zwierzaki podtrzymują figurę być może myliłem się sądżc, że pierwsza pieczęć to wydumka. Lwy występują także na tej z węzłem. Kudłaty ma podobne też zwięczone koroną. Moze to uproszczona forma zamieszczania herbu na małej pieczęci. Pozdrawiam.
Link to comment
Share on other sites

Tak te lwy i ten precelek ( pod spodem chleb) Pasują ale są elementem składowym tego herbu. Nazwa herbu fonetyczna HAUSS. Jesteś Krzysztofie blisko. Ale te lwy i ten węzełek-precelek. Muszą gdzieś występować jako herb pojedyńczy. Pozdrawiam Krzysztofie.
Link to comment
Share on other sites

Mam jeszcze jeden pomysł może to jest herb JANINA bo janina to przedstawienie tarczy na tarczy. Herbem janina pieczętowali się SOBIESCY. Ale to tylko teoria bo jeszcze w życiu takiej pieczęci herbowej nie widziałem. Pozdrawiam
Link to comment
Share on other sites

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

×
×
  • Create New...

Important Information