Skocz do zawartości
  • 0

Dziwna łuska 37 mm


dickwredniak

Pytanie

Znalazłem stado dziwnych łusek i za groma nie wiem co to jest i do czego. Łuska 37 x 94 z kryzą. Są dwie grupy tyh łusek - mosięrzne i stalowe. Bicia na stalowych już są nieczytelne, a na mosięrznych dwa rodzaje:
- 12 ,,c/97.98 nad cyframi M w koronie,, 3 ,,1903,, do ,,1907,, 6 ,,karlsruhe 70,, 9 ,, rzymska 4,, na zapłonniku ,,126 /36 C/13nA,,
-12 ,,C/97.98 nad cyframi P.,, 3 ,, orzeł (chyba) i litera M pod nim,, 6 ,,1934,, do ,,1938,, 3 ,,3,, na zapłonniku,, 160 /38 C/13nA,,
Sądzę że stalowe były już z połowy wojny. Znalazłem to coś na wydmach nadmorskich, więc może to z marynarki?? Ale do czego w takim razie stosowano taką amunicję ??
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

3 odpowiedzi na to pytanie

Rekomendowane odpowiedzi

Czołem słysząc kaliber 37mm odrazu przychodzi mi na myśl polskie działo ppanc. Wg moich informacji na miesiąc przed wybuchem wojny Polska miała ich 1200 sztuk. Największym zakładem wytwarzającym tą amunicję była Państwowa Fabryka Amunicji w Skarżysku. Amunicję artyleryjską produkowała też fabryka Pocisk" w Warszawie oraz Spółka Starachowickich Zakładów Górniczych.
Mam nadzieję że ww informacje pomogą w identyfikacji łusek
jeżeli oczywiście są to łuski od pocisku ppanc jestem pewny w 99% pozdrawiam Upham!
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Znalazłem stado dziwnych łusek i za groma nie wiem co to jest i do czego. Łuska 37 x 94 z kryzą. Są dwie grupy tyh łusek - mosięrzne i stalowe. Bicia na stalowych już są nieczytelne, a na mosięrznych dwa rodzaje:
- 12 ,,c/97.98 nad cyframi M w koronie,, 3 ,,1903,, do ,,1907,, 6 ,,karlsruhe 70,, 9 ,, rzymska 4,, na zapłonniku ,,126 /36 C/13nA,,
-12 ,,C/97.98 nad cyframi P.,, 3 ,, orzeł (chyba) i litera M pod nim,, 6 ,,1934,, do ,,1938,, 3 ,,3,, na zapłonniku,, 160 /38 C/13nA,,
Sądzę że stalowe były już z połowy wojny. Znalazłem to coś na wydmach nadmorskich, więc może to z marynarki?? Ale do czego w takim razie stosowano taką amunicję ??
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Temat został przeniesiony do archiwum

Ten temat przebywa obecnie w archiwum. Dodawanie nowych odpowiedzi zostało zablokowane.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie