Skocz do zawartości
  • 0

czym się różni mauser 98 od mausera 98K


blady

Pytanie

witam serdecznie.
KOchani mam wielką prośbę aby ktoś odpowiedział na pytanie zadane w temacie.I jeszcze jedna saprawa:na mechaniźmie spustowym z lewej strony jest liczba 97 co ona oznacza???
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

6 odpowiedzi na to pytanie

Rekomendowane odpowiedzi

Witam! Mauser 98 K to karabinek. Jest krótszy od normalnego Mausera. Z tego co pamiętam to zaczęto go produkować chyba po I wojnie ze względów czysto użytkowych (doświadczenia wojny światowej). Kilka innych szczegółów przytoczyl już kolega w poście wcześniejszym. A tak dla porządku krótki to po niemiecku kurz", po polsku to znaczy tyle co taki pyłek na meblach, na który pieklą się zwykle baby :) Pozdrawiam.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Karabinek zaczęto produkować na długo przed 1 wojną światową. Sam trafiłem kiedyś taki, z wybitą na komorze datą 1909. Były one przeznaczone dla kawalerii i artylerii.
Pozdrawiam
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Polskie mausery jakosciowo były w czołowce światowej zastosowane rozwiązania znacznie ułatwialy posługiwanie sie bronią. Istnieje pogląd ,ze polskie to kopia czechosłowackich jednak były to odmienne konstrukcje po prostu konstruktorzy w obu krajach doszli do takich samych wniosków i karabiny oparte były na podobnych załozeniach .Czeskie wypadały za to znacznie gorzej według zagranicznych nabywców (zresztą i dziś ceny polskich mausów w USA są wyższe niz przeciętnego czecha). Lecz moim marzeniem jest nie Polak ale prawdziwy Erfurt bo to juz ekstremalna rzadkość
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

witam serdecznie.
KOchani mam wielką prośbę aby ktoś odpowiedział na pytanie zadane w temacie.I jeszcze jedna saprawa:na mechaniźmie spustowym z lewej strony jest liczba 97 co ona oznacza???
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Temat został przeniesiony do archiwum

Ten temat przebywa obecnie w archiwum. Dodawanie nowych odpowiedzi zostało zablokowane.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie