Skocz do zawartości
  • 0

Wybijak do ... ????


general1006

Pytanie

Jak już pisałem wcześniej przedmiot został znaleziony na polu bitwy Małujowickiej. Mi to wygląda na wybijak tylko do czego?
Na wybjaku widoczne inicjały lub rzymskie cyfry I C
Jeżeli to są cyfry rzymskie mogą one oznaczać rok?
W dolnej części widoczny prawdopodobnie lew, na nim człowiek trzymający go za grzywę.
Czy ktoś ma pomysł do kogo mógł należeć ten wybijak? Ile takie coś może być warte (pytanie z czystej ciekawości)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

21 odpowiedzi na to pytanie

Rekomendowane odpowiedzi

Co do wartości to nie to forum, poczytaj regulamin.
A z jakiego wieku to trudno opisać nie miałem w ręku ale są inicjały co może świadczyć o pochodzeniu i umiejscawiac znalezisko w XiX w. Pozdrawiam serdecznie - gratuluję znaleziska i utyskuję na na jakość zdjęć bo chciał bym to lepiej obejrzeć.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Tak to jest pieczęć owiele starsza od tej , która była prezętowana wcześniej. klenot hełmowy i figura heraldyczna na tarczy jest mi nieznana. To jest herb własny pochodzenia zachodniego. Palmy mogą sugerować Włochy, Hiszpanięitp kraje śródziemnomorskie i południowe. Lub może to mieć związek z krucjatami. Ale to tylko domysły. Co do daty pierwszej pieczęci to bym się zastanowił czy to okres , który podaje kolega. Figura raczej jest smodzielna nie ma na odcisku ani korony ani klejntu hełmowego. Tylko figura i inicjały. Jednak trudno jest coś wiecej na ten temat powiedzieć dlatego nie będę sie sprzeczał. Pozdrawiam Hakas
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Człowiek stąjący obok lwa trzymający lwa za grzywę, paszczę to element polskiego herbu SAMSON litery to inicały. To najprwdopodobniej pieczęć do laku - herbowa. Choc zdjęcia są tak niewyraźne, że cieżko mi jest co kolwiek powiedzieć. Pozdrawiam.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Meko wielkie dzięki.
Hakas - o wartość pytałem z czystej ciekawości bo przedmiotu nie chce sprzedać zostawiam go dla siebie tym bardziej, że ta pieczęć jest moją czwartą znalezioną w okolicy Brzegu. wszystkie są na forum. Co do fot to niestety ciężko jest zrobić coś bardziej wyraźnego.
Jeszcze jedno pytanie może powiecie mi coś o tej pieczęci?
http://www.odkrywca-online.com/pokaz_watek.php?id=33277#33355
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A jak siedzi na zwierzaku to może być RAWICZ czyli panna na niedzwiedziu ale w tym herbie to dziewczyna w sukni podobno w jakiejś odmianie siedziała nago ale takiego wizerunku herbu nie spotkałem tylko czytałem w bardzo starym herbarzu. Pozdrawiam. Zamieść odcisk pieczęci.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jak już pisałem wcześniej przedmiot został znaleziony na polu bitwy Małujowickiej. Mi to wygląda na wybijak tylko do czego?
Na wybjaku widoczne inicjały lub rzymskie cyfry I C
Jeżeli to są cyfry rzymskie mogą one oznaczać rok?
W dolnej części widoczny prawdopodobnie lew, na nim człowiek trzymający go za grzywę.
Czy ktoś ma pomysł do kogo mógł należeć ten wybijak? Ile takie coś może być warte (pytanie z czystej ciekawości)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Na wybijaku są litery I . C
1. litery są wklęsłe.
2. Ciężkko jest to przepisać czy przerysować
Jak juz pisałem mi to przypomina lwa, a na nim jest chyba człowiek i trzyma go za grzywę.
postaram sie wykonać jeszcze jedno zdjęcie jak będzie bardziej widoczne to umieszcze na forum.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Temat został przeniesiony do archiwum

Ten temat przebywa obecnie w archiwum. Dodawanie nowych odpowiedzi zostało zablokowane.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie