Jump to content

Oznaczenie radzieckie na mapie


vonadamski

Recommended Posts

oczywiście jest to LPD - lekka dywizja piechoty . legkaja piechotnaj diwizjamam wrażenie że wyrażenie dywizja pancena w nomenklaturze radzieckiej w ogóle nie istniała. tam wszystko co było pancerne było po prostu tankowyje. Nie znam może się za bardzo ale pancerny" to germanizm a jako taki nie mógł być używany w armii sowieckiej.
Jakbyś miał jeszcze jakieś zagadki tego typu to pisz jak bede wiedział to pomogę. A skad ta mapka jeśli mozna wiedzieć
Link to comment
Share on other sites

Witam!!!

Oka Rob ale czy mowiac lekka dywizja piechoty mowisz o Jager divisionen? To jest 1 LPD a nie bylo 1 Jager Divisionen :) I tu jest szkopol. Czy w nomenklaturze radzieckiej niemieckich Falschirm nazywano Wozdusznaja Dywizyja??? Moze jakas Lotniczo Piechotnicza" dywizja :)

Z powazaniem vonadamski
Link to comment
Share on other sites

лпд — легкая пехотная дивизия
лск — легкий стрелковый корпус
лгск — легкий горнострелковый корпус
лап — легкий артиллерийский полк
авиадивизия — авиационная дивизия - dywizja lotnicza

ВДА — воздушно-десантная армия
вдд — воздушно-десантная дивизия
вдк — воздушно-десантный корпус

Nie wiem czy była kiedyś 1 легкая пехотная дивизия bo nie znam sie na niemieckich jednostkach. Wiem jednak że mapom drukowanym w latach 60-70 towarzyszyła starcza demencja ich autorów. Masa błędów i przekłamań w mapach z tzw literatury pomnikowej jest zatrważająca. Nawet wydawałoby sie rzetelny Flisowski w swoich opracowaniach mapy miał fatalne. Pomniejsze wspominki typu wspomnienia z frontowych dróg to już pseudo historyczna beletrystyka. Tym mapom nie warto wierzyć. Czesto nawet mylnie oznaczano miejscowości. Moj wuj - geodeta jak zobaczył jedną z takich mapek to powiedział że jakby nie znał na wylot tego terenu to by zabłądził. Może jaeśłi twierdzisz że takiej jednostki nie było to właśnie jeden z tego typu błędów - chochlik drukarski być może, bo fakt wystąpienia skrótu лпд jest bezsporny
Link to comment
Share on other sites

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

×
×
  • Create New...

Important Information