Skocz do zawartości

Oficerki


Łukasz

Rekomendowane odpowiedzi

Witam! Na giełdach, na allegro.pl itd. wala się cała masa butów nazwywanych potocznie oficerkami". Nie będę się rozpisywał, mam prośbę. Czy mógłby mi ktoś wyjaśnić jak rozróżniać te buty? Które są kawalerii, które wojenne, które po 1945r., a które w ogóle uszyto na rynek cywilny? Będę za to bardzo wdzięczny! Pozdrawiam, Łukasz
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Z tematem butów jest bardzo ciężka sprawa. Ponieważ sa to buty, które niestety są używane a tym samym się zużywają, więc ciężko mówić o oryginalnych" przedwojennych oficerkach. Najczęściej były zamawiane przez oficerów prywatnie u szewców (np. Niedziński, Hiszpański - to ci najsłynniejsi) i z nimi też trafiły do oflagów i innych miejsc w którym po wrześniu znajdowali sie oficerowie). Te buty najczęściej sygnowane były osobistymi pieczęciami zakładów szewskich. Co do butów używanych w kawaleri to regulaminowym wyposażeniem były buty wz. 31 ze skóry juchtowej ze skórzenymi podeszwami nabijanymi gwoździami - w oryginalnymzachowniu niespotykane - można nabyć kopie, bodajże w Radomsku - zresztą zupełnie niezłe. Cała reszta butów jakie pojawiają sie na giełdach to raczej 99,9% produkcja powojenna wzorowana na kroju przedwojennym - czyli sztywnik, wysoki zapiętek (szklanka) skórzana podeszwa, ewentualnie gumowy obcas. Stan ich jest różny, w zależności jaka któ przywiązywał wagę do ich pielęgnacji. Ja osobiście przez jakiś czas używałem oficerek, po wujku, jedyna jakie udało mi się wcisnąć na nogę, lecz niestety pomimo doskonałej konserwacji 50 letnia skóra nie wytrzymała. Z moich obserwcji jedynie zauważyłem że większość ofcerek powojennych jest dość mała rozmiarowo i chyba co dość specyficzne, stosunkow krótkie.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Temat został przeniesiony do archiwum

Ten temat przebywa obecnie w archiwum. Dodawanie nowych odpowiedzi zostało zablokowane.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie