Skocz do zawartości

Wrzesień 39 Bitwa pod Pszczyną


Rekomendowane odpowiedzi

Zbieram wszelkie informacje o walkach prowadzonych przez Armię Kraków" w dniach 1-3 IX 39 w rejonie miejscowości Tychy,Mikołów,Pszczyna,Wyry szczególnie chodzi o bój 6DP gen.bryg Bernarda Monda z 5 niemiecką dywizja pancerną. Zdaje sobie sprawe że jest to stosunkowo mało znany fragment zmagań Wojska Polskiego z armia niemiecka we wrześniu 39. Ale jest to historia mojej małej ojczyzny i staram sie o niej dowiedzieć jak najwięcej. Moze szanowni forumowicze są mi wstanie jakos pomóc ?
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • Odpowiedzi 55
  • Created
  • Ostatniej odpowiedzi
Witam:)
Ja też mieszkam niedaleko Pszczyny i byłbym wdzieczny za każde info na temat toczących się tam walk.
Chodzi mi dokładnie o żródła oraz każdą najmniejszą informacje.
Do kolegi duszana:Mieszkam w Żorach i można byłoby sie jakoś kiedyś spotkać


Z góry dziekuje za każde informacje.
POzdrawiam:)Gucio
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Mam ksiązke Tadeusz Zawilskiego ptBitwy polskiego wrzesnia" tam jest wszystko dobrze opisane i są mapki,za pomocą tej ksiązki udało mi sie wydobyć z ziemi duzo ciekawych rzeczy ....A NIEWYPAŁOW po uszy!!!!!!!!
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

.przepraszam pomyliłem autora ksiąrzki pt BITWY POLSKIEGO WRZESNIA jest nim Apoloniusz Zawilski a nie Tadeusz...
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Na początku 2001 roku, w cyklu Historyczne Bitwy Bellony miała się ukazać pozycja pod tytułem Pszczyna 1939". Sam byłem nią zainteresowany, w celu bliższej lokalizacji miejsc walk, ale niestety nie opublikowano jej do dnia dzisiejszego.
Polecam również monografię Armii Kraków 1939" i mało znane wydawane lokalnie monografie okolicznych miejscowości (wśród autorów jest m.in. pan Piotr Orlik - mieszkańcom Pszczyny powinien być znany). Publikacje lokalne są z reguły dostępne w Muzeum Prasy Śląskiej na ul.Piastowskiej w Pszczynie.


Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zdjęcia kilku zniszczonych pod Pszczyną czołgów 5. DPanc. znaleźć możecie w statej dość publikacji Arms & Armour Press (wersja brytyjska) lub Squadrona (wersja amerykańska) Blitzkrieg Armour Camouflage and Markings". Nie mając tej książki w tej chwili przed nosem, trudno mi przypomnieć sobie jakie to pojazdy, ale pamięć wzrokowa podpowiada mi, że były to jeden Pz.Kpfw.I oraz jeden Pz.Kpfw.II.

Anwenoit
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wyporzyczyłem z biblioteki książkę Śląski wrzesień" Henryk Racki (skan okładki z boku)

(Ostatnie zdania z tej książki :) ) :
[..........]
Wieczór wita nas ogniem z dział i ogłuszającą kanonadą. Ściany piwnicy drżą. Z sufitu zlatuje tynk. Gorąco. Duszno! Upływają godziny. Jakiś ranny okrwawiony żołnierz niemiecki wpada do schronu i prosi o cywilne ubranie. Rosjanie są tuż.
Godzina 3.35 nad ranem. 27 stycznia 1945 roku. Nagle — cisza. Pojedyncze strzały. Ktoś krzyczy. Słyszymy nawoływania w języku rosyjskim. W pewnej chwili otwierają się drzwi schronu. Na progu stoją dwaj żołnierze w kufajkach z czerwoną gwiazdą na czapkach.
— Kto wy? — pyta jeden z nich po polsku.
— Mieszkańcy.
— Polacy?
— Polacy.
Wielu z nas miało w oczach łzy. Śpiewaliśmy po pięciu długich latach niewoli polski hymn narodowy. Ze wszystkich świątyń rozdzwoniły się dzwony.
To była wolność...
[.......]

Jak ktoś chce moge zamieścić skany zdjęć, które znajdują się w książce. (zdjęć jest 12)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam
zainteresowała mnie książka Bitwy polskiego września", proszę o podanie jakich bitew dotyczy, jak są opisane (czy są w miarę dokładnie opisane), jak dokładne są mapy (czy książka przydatna jest z punktu widzenia kopania)z góry dziękuję za pomoc i pozdrawiam Jarek
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam
zainteresowała mnie książka Bitwy polskiego września", proszę o podanie jakich bitew dotyczy, jak są opisane (czy są w miarę dokładnie opisane), jak dokładne są mapy (czy książka przydatna jest z punktu widzenia kopania)z góry dziękuję za pomoc i pozdrawiam Jarek
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Księgarnia Pelta Warszawa na rogu ulic Świętokrzyskiej i Mazowieckiej, dwa tomy kosztowały coś około 40 złociszy
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Cześć
Postawiłem ten post więc sie troche bardziej wypowiem na temat tego co ja wiem.
1. Jeśli chodzi o literature to bardzo ale to bardzo polecam książke pana Jana Przemszy-Zielińskiego Śląski Front 39" Jest tam m.in. szczegółowy opis z (mapami) bitwy pod Pszczyną Oczywiście opisane są kompleksowo działania armii Kraków na terenie śląska aż do jej wycofania się. Niestety tytuł ten jest ciężko dostepny wyszedł w zaledwie w 450 egzemplarzach dla ludzi mieszkających w Katowicach książka ta jest dostępna w bibliotece śląskiej można ją wypożyczyć
Pozatym w 2002 roku wyszła także książka Janusz Ryta itwa Pszczyńska" także trudno dostępna o zawartości ni c nie wiem bo narazie na nią poluje w najblizszym czsie ma sie pojawic w jednej z Pszczyńskich ksiegarń.
2. W lecie 2002 planuje ze znajomym rozpoczęcie badań terenowych w okolicy Pszczyny chcemy zlokalizować schrony bojowe które się tam znajduja osobiście wiem gdzie sa 3 ale jest ich podobno koło 10-14 Chcemy także zbadac miejsce bitwy pancernej miedzy 5 Dpanc. a 6DP w ćwiklicach pod Pszczyną
Jeśli są chętni to zapraszam do udziału w tych badaniach
Narazie to wszystko
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 years later...

Temat został przeniesiony do archiwum

Ten temat przebywa obecnie w archiwum. Dodawanie nowych odpowiedzi zostało zablokowane.


×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie