Skocz do zawartości

Plomba.


Rekomendowane odpowiedzi

Gratulacje :), dla mnie te plomby to ciekawostka. Taką mam tylko jedną i też pierwszy raz widziałem.
Ten nr to może być nr serii jak ktoś wcześniej zasugerował lub nr np. pakowacza?
Ale czy kiedyś na to zwracali uwagę kto pakował?
Albo nr partii?
Natan
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

właśnie chciałem dopisać ale elaps mnie ubiegł. Moja znaleziona pod wrocławiem jest podobna , z tego co słyszałem to prawdopodobnie plomba pocztowa. Ale byłbym wdzięczny jak ktoś poda linka do jakichkolwiek opracowań o plombach. Ciekawy temacik
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 1 month later...
Ja tak nieśmiało coś chciałbym powiedzieć.
Plomba jest służy do zabezpieczenia zawartości, ale nie fizycznego. raczej chodzi o bezpieczeństwo zaufania. Tzn. że przesyłka zamknięta w worku, wagonie, skrzynce zabezpieczona plombą w miejscowości A ma dotrzeć oplombowana tą samą plombą do miejscowości B. Złamanie plomby wywołuje przeważnie otwarcie przesyłki i jej komisyjne sprawdzenie. Jeżeli coś nie gra, to odpowiedzialność (przeważnie spada na przewoźnika. Przewoźnik zaopatrzany jest dodatkowo w dokumentację, w której odnotowuje się rodzaj plomby i jej numer.

Plomba taka przypisywana jest do konkretnej osoby, i tak Kowalski dostał plombę nr 32, a Malinowski 27. I tą plombą mają wyłączność się posługiwać. Plomby są i były stosowane na kolei, poczcie, poczcie wojskowej. Nr (wysoki) 32 świadczyć może, że była to plomba dużego" urzędu.

No to tyle...
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Piryt , dzięki za interpretacje nr 32.
Dlaczego sądzisz że nr np. 32 jest wyższy niz 15 - bo jeżeli patrząc w drugą stronę o nr 15 tez można to powiedzieć.
Pozdrawiam
Natan
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

:)

Numery na plombach nie mają znaczenia - wszystkie są tak samo ważne. I nr 15 i 32 mają taką samą wartość. Czasami też bywa tak, że niskie numery przypisywane są ważniejszym osobom w urzędzie" i tak np. 01 może dostać kieronik - dyrektor lecz nie jest to regułą. Mimo to i 01 i 32 (jak pisałem wcześniej) mają tą samą wartość".

Liczba 32 świadczyć może, że w tym urzędzie jest 32 plomby lub więcej.

Czasami są plomby np. 1203, gdzie ukrywa się kod w ten sposób, że pierwsze 2 cyfry mogą oznaczać miejscowość np. Pińczów a następne 2 nr plomby w urzędzie. Urzędy, miejscowości powinny być dodatkowo określone z nazwy.

pozdrawka
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeszcze jedno...

Te numerki nie są doczepione. Do urzędu trafiały odlane plomby, gdzie ten numer 32 już powstał w trakcie odlewania. W ten sposób producent robił (domyślnie) 99 wzorów plomb, gdzie każdy nr to jeden wzór. Plomby wędrowały do urzędów, gdzie każdy z urzędasów dostawał swój zestaw (w tym przypadku 32) i miał ich u siebie w szawce np. 500. W przypadku kiedy mu brakło zgłszało się zapotrzebowanie na nr 32. Plomba od producenta powinna mieć w boku otworek na wylot. Przez otworek przeciąga się sznurek, drucik albo coś innego, czym wcześniej zabezpieczyło się przesyłkę. Później urzędas" bierze ogólną plombownicę urzędu z nazwą i zaciska sznureczek w dziurce pozostawiając odcisk swojego urzędu, na swojej plombie nr 32

;-)
pozdrawka
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Temat został przeniesiony do archiwum

Ten temat przebywa obecnie w archiwum. Dodawanie nowych odpowiedzi zostało zablokowane.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie