Skocz do zawartości

bunkry w czechach


klod2

Rekomendowane odpowiedzi

warto , ale większość bunkrów w okresie zimowym jest zamknęta , ewentualnie otwarta w weekendy. Polecam stronki czeskie , oraz książeczkę po polsku jednak nazwy nie pamiętam. Troche informacji jest w książce Lamparskiej o Dolnym Śląsku. Jak będziesz w Kralikach wstąp do muzeum" wojska.

Poszukaj też na forum troche informacji znajdziesz.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Super rejony- polecam Brezinkę w Belowsi koło Nachodu- super zrekonstruowana- obok trasa podziemna z obiektu eleniec". Do tego Bouda itp.. P.S- na Śląsku Cieszyńskim koło Karviny jest fajny obiekt pod torami kolejowymi- w trakcie remontu.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

To niewiarygodne ile ten dzielny" naród pobudował umocnień
np tzw linia Masaryka. A teraz konkretnie:
Zimą większość jeśli nie wszystkie obiekty są pozamykane.
Najlepiej jeśli wolno sugerować, od maja do września.
Duże to twierdze art. Stachelberg, Dobrosov, Hanicka, Bouda
i XVIII wieczny Josefow. Jeśli kolega lubi klimaty" to można przekroczyć granicę na dole kotliny kłodzkiej (Boboszów) i jechać bocznymi drogami do góry np 311,312,319
wzdłuż dawnej i obecnej granicy - G. Bystrzyckie i Orlickie
Hory, na pn.zach. Dosłownie setki bunkrów wzdłuż pasa przygranicznego. Do tego górskie potoki. Polecam mapę wydawnictwa Plan" z Jel.Góry pt.Ziemia kłodzka. 1:75000. Wszystkie te obiekty zaznaczone, każdy schron indywidualnie.
Niestety teraz zrobiła się tam moda i w ciepłe weekendy zjeżdża po kilkadziesiąt samochodów, grill i te rzeczy, ale
tylko przy tych bardziej popularnych schronach. Ew. służę tel.do opiekunów większych obiektów. W Karkonoszach też
jest trochę tego np. powyżej Spindlerovego Młyna.
Pozdrawiam.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Cześć,
Latam sportowo w okolicach Ostravy - tam sa całe linie takich umocnień. Niezłe punkty orientacyjne... Zwłaszcza wiosną to doskonale widać - bo młode zboże rośnie tam jakoś inaczej - można doskonale rozeznać całe kilometry dawnego przebiegu transzei czy zasieków.

Wysłałem Bocianowi kilka zdjęć z powietrza, ale coś się ociąga z wrzuceniem tego do Galerii.

Sam niespecjalnie jestem miłośnikiem fortyfikacji, i zwiedziłem tylko super zrekonstruowany bunkier w Darkovicach. Odnowiono w stu procentach, pościągali mnóstwo wyposażenia i eksponatów do środka i zapraszaja za parę koron co półgodziny z przewodnikiem. Na zewnatrz zasieki i troche radzieckich tanków. A wszystko o 15 minut samochodem od przejścia w Chałupkach.

Dalej w okolicy znam (juz tylko z powietrza) bunkier w Kraware'ach (pomiedzy Opava a Ostrawą), przy samej drodze, też stoją tam sobie jakieś działa i czołgi.

Przy okazji mozna rzucić okiem na pomnik w Haje (tzw. etonovy variat" ;-) -nigdy go z ziemi nie widziałem, ale wokół jest również trochę sprzetu pancernego.

Acha - przy wjeździe na moje lotnisko (Zabreh) stoi na postumencie wyciagnięty z bagna silnik i smigło z rozbitego szturmowego Iła.

Bocian - wrzuć te zdjątka do Galerii, Czechy za miedza - może ktoś sie przekona i pojedzie?

Zreszta - w sezonie można się ze mna namówić i nawet polatać ponad nimi. Samolot mam w plamy kamuflażowe, nawet by, kurdę, pasowało ;-)

pzdrw

Kuba Myśluk
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 weeks later...
Dzięki past" kupiłem ksiązeczke, troszkę się zawiodłem tym że nie można samemu tam połazić ze sprzętem, a może jednak poszperam jeszcze troszkę a nóż. Może znajdą się jakieś grupy warowne bezprzewodników. Jadę w tamte strony w maju, postaram się o niezłe fotki!!
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

jest tam dużo opuszczonych umocnień , jak będziesz w Kralikach kup mapke okolic są zaznaczone wszystkie nawet małe bunkry , ale przypuszczam że większość jest pozamykanych. Choć przypuszczam że jak pogadasz z opiekunami"bunkrów to połazisz to w większości pasjonaci.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Może ten link Ci się przyda: http://www.ctrebova.cz/co/ Dobre i niedrogie ( do dostania w Czechach są mapy turystyczne z serii Edice klubu ceskych turistu" w skali 1:50 000 wydane przez Klub ceskych turistu Praha", są na nich zaznaczone nawet pojedyncze schrony bojowe (np. w Górach Izerskich są ich setki).
Pzdr.,
W.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Temat został przeniesiony do archiwum

Ten temat przebywa obecnie w archiwum. Dodawanie nowych odpowiedzi zostało zablokowane.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie