Skocz do zawartości
  • 0

Kule armatnie...


Gość Irek

Pytanie

Witam wszystkich.Wykopałem dwie kule średnicy ok.6,2cm i 6,7cm. Napisałem około gdyż nie są one foremne. Ważą ok. 1,2 kg i 1,5 kg. żnajdowały się kilkaset metrów od pałacyku przy kużni w Gd.-Oliwie. Dziękuję za pomoc.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

6 odpowiedzi na to pytanie

Rekomendowane odpowiedzi

Witam wszystkich.Wykopałem dwie kule średnicy ok.6,2cm i 6,7cm. Napisałem około gdyż nie są one foremne. Ważą ok. 1,2 kg i 1,5 kg. żnajdowały się kilkaset metrów od pałacyku przy kużni w Gd.-Oliwie. Dziękuję za pomoc.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Obawiam się, że są to kule z młyna kulowego. świadczy o tym ich nieregularność (wyobraź sobie co stałoby się w lufie) oraz niezgodność wymiaru i wagi w odniesieniu do kul 2 i 3 funtowych. Często sprzedaje się takie kule na targowiskach jako armatnie i naiwnych nie brakuje.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W lufie nie koniecznie musiałoby się coś dziać.W zależności od okresu wykonania między kulą a scianą wewn. lufy występowała większa lub mniejsza przestrzeń - stąd konieczność uszczelniania szmatami czy pakułami.A co w przypadku strzelania kulami połączonymi łańcuchem czy strzelania z kartaczy???
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Temat został przeniesiony do archiwum

Ten temat przebywa obecnie w archiwum. Dodawanie nowych odpowiedzi zostało zablokowane.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie