Skocz do zawartości

Fabryka gazów bojowych


Peter

Rekomendowane odpowiedzi

  • Odpowiedzi 83
  • Created
  • Ostatniej odpowiedzi
  • 4 months later...
sebastian www.google.com


Sorry ale akcja jest dość słabo opisana , znalezienie informacji w sicei kosztuje sporo czasu. A sądząc po ilosci postów masz go sporo - moze ty sie czymś podzielisz jak znajdziesz
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Kiedyś była na jakiejś niemieckiej stronie fotka przedstawiająca obsługę niemieckiego MG schowaną za ścianą jakiegoś budynku podpis był w stylu: oddziały niemieckie w Dyhernfurth. Miałem to zdjęcie jakieś 2 lata temu, lecz z racji tego, że niewiele na nim było widać architektury, nie byłem w stanie ocenić autentyczności (ciężko ją w ogóle ustalić przy fotkach z netu). Fotka znikła z mojego kompa po formacie twardego dysku, więcej jej nie widziałem, za to znalazłem dwie o Piskorzowicach.

Może ktoś ją jeszcze gdzieś ma/ kiedyś ściągnął/ w zakamarkach HD?

Generalnie na temat 17 Infanterie DIvision wiele się w necie nie uraczy.

Na temat akcji niezawodny jest Gleiss i Ahlfen oraz Historia Brzegu Dolnego L. Ziętkiewicza, wystarczy ruszyć tyłeczek... :)
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Aha - pytanko do Pasta - orientujesz się może czy skan mapki, będący zresztą bardziej schematyczną kopią mapki z Ahlfena, pochodzi z książki Christophera Duffy'ego The red storm on Reich"? Wiem, że akcja jest opisana także w tej książce, niestety do niej nie dotarłem, choć możliwe, że Duffy i tak powiela Ahlfena.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Scenariusz gry strategicznej jest wartościowy tylko w części, gdzie jest napisane o tle historycznym - autor scenariusza gry posłużył się książką Christophera Duffy'ego The red storm on Reich". Reszta scenariusza, na czelez wypisanymi jednostkami, które miały brać udział w walce, to totalna abstrakcja. Miłe jednak to, że za oceanem ktoś się zainteresował ułamkiem histori mojego powiatu.

Co do tekstu Joahima Scholza z 2000 roku (ten po angielsku): jest to bardzo luźne tłumaczenia z Ahlfena, na tyle luźne, że jest tam mnóstwo informacji nieprawdziwych, np. przekoloryzowany jest opis zniszczenia czołgów radzieckich, oraz info o ostrzale inicjującym (który się w rzeczywistości nie odbył, bo zalarmowałoby to Rosjan)

Zresztą przy odrobinie znajomości angielskiego można się po prostu wpienić, czytając, że (wg Scholza) Brzeg Dolny i fabryka jest dalej zniszczony, a Polacy, nazwani owymi panami Śląska" produkują jedynie alkohole i są za leniwi by posprzątać okolice. Bez komentarza.
Dodatkowo jest tam info, że Rosjanie splądrowali grobowiec of local nobles" - czyli von Hoymów. Prawdą jest,że grobowiec został ostrzelany z broni maszynowe, ale groby były generalnie nienaruszone. Świadczy o tym mój śp. dziadek, który mówił że splądrowali je dopiero Polacy...
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Mateusz , tekst od Pana Scholza dostałem kilka lat temu, przetłumaczył na angielski i chwała mu za to , a że jest byłym mieszkańcem Oławy to nie ma sie co dziwić jego punktowi widzenia, walczył w 1945 i dla niego Polacy i Rosjanie byli wtedy estiami ze Wschodu". Mówił mi że jak przyjechał na Dolny Śląsk (początek lat 90 tych) to był przerażony zaniedbaniami. To jest jego punkt widzenia , podobnie uważaja starsi Polacy wyjeżdzający na Ukraine odwiedzać swoje rodzinne strony. Punkt widzenia Ukraińców jest inny. Niestety to to pokolenie. Choć co mu trzeba oddać na plus nie unika kontaktu z nami. Po otrzymaniu tekstu wysłałem mu zdjęcia okolic i starałem odbarwić jego czarne wspomnienia
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Past,

Dzięki za ciekawe info o Scholzu.
Mimo, że Scholz z pewnością przeżył piekło frontu wschodniego i (jeśli został na Śląsku do np. 1946) upokorzenie ze strony Polaków to pamiętać należy, że praca jego ma harakter historyczny.
Wiesz Past, daleko mi do chaseł o Polsce niebiansko szlachetnej, pełniej samych bohaterów oraz zacisznych i spokojnych wsi. Mój naród ma swoje wady. Zgadzam się np. z tym, że wsie Dolnego Ślaska są w opłakanym stanie, znam brud i glupote, jeszcze jako małe dziecko widziałem kury jedzące z porcelanowej zastawy i gowniarzy sikajacych na pomnik ofiar I wojny w mojej wiosce. Potrafię być krytyczny wobec kraju który kocham, ale mam absolutne prawo się oburzyć, jeśli Scholz pisze brednie, zwłaszcza, że miasto Brzeg Dolny należy do jednej z porządniejszych gmin jakie znam. Wiem,że Niemcy mają sentymentalne myslenie o Śląsku, tak jak my o kresach. U nas, w Polsce, słyszy się o uskich", wszystkich Ukraińcach jako anderowcach" etc. święci nie jestesmy. A jaka jest prawda? Pojechałem na Ukrainę i g... prawda :), z małymi wyjątkami.

Widzisz nie jestem nacjonalistą - przecież napisałem, że to nie Rosjanie zniszczyli groby, lecz moi rodacy. Chodzi mi o brak rzetelności i powielanie głupich stereotypów o polskim lenistwie. Przecież sam wiesz, że odnosnie Brzegu Dolnego to nie prawda. Zadne przezycia historyczne nie upowazniaja Scholza do nacjonalistycznego belkotu (moze troche sam zabrzmialem jak lewicowiec - gwoli scislosci jestem centroprawicowy :)

Sorki za przydlugi monolog

Aha - ja mialem przyjemnosc rozmawiac telefonicznie z wysokim urzednikiem niemieckim z Brzegu Dolnego z okresu III Rzeszy, którego dawny dom sam przeszukiwalem detektorem. Niemiec ten mial co ciekawe polskie nazwisko (chyba cos w stylu Jankowski, Jankowiak). Rozmawialem z nim w zeszlym roku. Mam nadzieje, ze jeszcze zyje.

O wojnie nie chcial mówic. Ucial rozmowe na ten temat. (podejrzewalem, ze mogl byc w Volkssturmie). Wiecej z kolesiem rozmawial moj tato, ktory jest tlumaczem przysieglym.

Bylem dla niego mily. Nie chce byc zgryzliwy, ale on byl wysoko w regionalnym NSDAP (to byla jedyna droga do bycia urzednikiem) i musiał wiedziec wiele o KL Dyhernfurth I i II. Taka refleksja na koniec.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 4 weeks later...
General-Major Sachsenheimer miał na imię Max. Erykiem nazywa go błędnie Ryszard Majewski w Dolny Śląsk 1945 - Wyzwolenie". Majewski podaje tez błędną datę akcji - 4 lutego. W rzeczywistości był to 5 lutego (tak wynika z meldunku AOK 4), błędnie też podają datę akcji np. niemiecka Wikipedia i wydawnictwa z okresu PRL (często podawane są nawet dwa dni trwania akcji - 4 - 6 lutego), a za nimi np. oficjalna strona Brzegu Dolnego.

Potyczka ta stała się moim hobby. Kontratak pancerny przeprowadziły najprawdopodobniej elementy samodzielnego 7 Korpusu Zmechanizwoanego Gwardii gen. lejtn. Korczagina. Bronił się też 77 Polowy Rejon Umocniony (odpowiednik brygady fortecznej) ze składu 52 Armii (potem od 17 lutego włączono go do 6 Armii i walczył on o Wrocława).
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Kartka napisana jest Sueterlinem pomieszanym ze standardową czcionką. Sachsenheimer pisze:

Mój chłopcze! 28.06.43
Dziękuję za twój list i twoje serdeczne życzenia
(dwa nieczytelne dla mnie wyrazy) oto moje zdjęcie.
Z pozdrowieniem - chwała Hitlerowi.

Sachsenheimer
Major
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Kartka napisana jest Sueterlinem pomieszanym ze standardową czcionką. Sachsenheimer pisze:

Mój chłopcze! 28.06.43
Dziękuję za twój list i twoje serdeczne życzenia
(dwa nieczytelne dla mnie wyrazy) oto moje zdjęcie.
Z pozdrowieniem - chwała Hitlerowi.

Sachsenheimer
Major
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Kartka napisana jest Sueterlinem pomieszanym ze standardową czcionką. Sachsenheimer pisze:

Mój chłopcze! 28.06.43
Dziękuję za twój list i twoje serdeczne życzenia
(dwa nieczytelne dla mnie wyrazy) oto moje zdjęcie.
Z pozdrowieniem - chwała Hitlerowi.

Sachsenheimer
Major
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Godło : dowódca Generalmajor Max Sachsenheimer 17 Infanterie Division - skład w 1944 roku:

Gren.Rgt.21 ( I i II Batalion) - pułk rozbity w styczniu 1945 r. ,resztki wcielone do Gren.Rgt.95
Gren.Rgt.55 ( I i II Batalion) - pułk rozbity w styczniu 1945 r. ,resztki wcielone do Gren.Rgt.95
Gren.Rgt.95 ( I Batalion)
Art.Rgt.17 ( I,II,II dywizjon ; II dywizjon. z Art.Rgt.173)
Div.Einh.17 ( Feld.Ers.Btl.17 , Pz.Jg.Abt.17, Pi.Btl.17, Nachr.Abt.17, Inf.Div.Nachschubführer 17) (!) Rozbita 17 Dywizja Piechoty wycofywała się z kierunku Radomia na Przysuchę-Opoczno ,jakiś pododdział lub grupa żołnierzy z tej dywizji znalazła się w kotle" pod Ruskim Brodem.
Pozdrawiam

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Sebastian czytanie twoich wypowiedzi przyprawia o irytacje , nie dość że wklejasz dane dotyczące 17 ID w temacie o fabryce gazów .jak izwiazek z tematem mają fotki wklejane przez ciebie? po raz kolejny zresztą??

DO tego JESZCZE NIE UMIESZ ZNALEŚĆ INFORMACJI KILKA WIADOMOŚCI WYŻEJ !!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Temat został przeniesiony do archiwum

Ten temat przebywa obecnie w archiwum. Dodawanie nowych odpowiedzi zostało zablokowane.


×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie