Jump to content
  • 0

Co to za kurtka? co to za hełm?


alesz

Question

12 answers to this question

Recommended Posts

Kurtka wygląda na RFN-owski Bundesgrenzschutz, a co do hełmu to wz. 35 (nabijane wywietrzniki), ale powinien mieć puncę z rozmiarem i producentem oraz - z tyłu - numery.
Co do hełmu Hitlerjugend - to takie nie były specjalnie produkowane. Jedynie robiono hełmy dla dzieci - ale te moją inne kształty i są b. lekkie - bo to zabawki.
Link to comment
Share on other sites

Skoro jestśzmy już przy kurtkach BGS. Dzięki Tomaszowi70 wiem po co byla ta mała kieszeń na środku. Jednak do czego służyły wewnętrzne kiesznki w dużych kieszeniach bocznych w kurtce strazy granicznej (nie kangurce, lecze rozpinanej)? Na granaty, magazynki? Kurtka ma oczka do dopięcia chlebaka, oraz haki do podtrzymania pasa (czyba identyczne jak ww2), z resztą guziki do pagonów róznią się od ww2 tylko wewnętrzną stroną.
Link to comment
Share on other sites

Kurtka to z pewnoscia model BundesGrenzschutz z początku lat 50-tych. Charakterystyczna jest kieszeń na opatrunek osobisty, występująca tylko po stronie z cammo roślinnym.
Nie widzę wyraźnie wzoru kamuflażu, ale na wszelki wypadek gratuluję - jeżeli jest to ten sam egzemplarz, o którym pisze autor publikacji Wehrmacht Camouflage Uniforms and Postwar Derivatives" (seria Europa Militaria), to jest to dość rzadki okaz (autor widział tylko trzy istniejące).
Link to comment
Share on other sites

Sorry...
Ta kurtka na 100% jest późniejszym typem (z lat 60-tych) z ozmytym" cammo.
Unikatem jest wcześniejsza wersja w standardowym maskowaniu WH wzoru stosowanego na Celtach" i z odwracalną białą stroną.
Link to comment
Share on other sites

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

×
×
  • Create New...

Important Information