Skocz do zawartości
  • 0

Co to za blaszka?


Gość Vercyn

Pytanie

Witam wszystkich.
Na terenie miejscowego lotniska, wykopałem aluminiową blaszkę. Jest na niej wybity zagatkowy skrót.
FL.H.KDTR
Proszę o pomoc w identyfikacji. Mam pewna przypuszczenia co do ostatniego członu: KDTR-Kommandatur

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

12 odpowiedzi na to pytanie

Rekomendowane odpowiedzi

Sądzę, że jest tak jak pisał przedmówca. A blaszka ta mogła być dołączona do plomby w celu identyfikacji skrzyni (w obrębie jednostki) do ktorej była dołączona.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Moim skromnym zdaniem to element identyfikacji klucza do zamka w drzwiach i najprawdopodobniej pochodzi z budynków tego właśnie lotniska.
W każdej instytucji klucze opatrzone są różnego rodzaju blaszkami, breloczkami itd. - Niemcy, jako naród praktyczny i pragmatyczny z pewnością stosowali tam ten sam system.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ten skrót pochodzi od słów: FLieger Horst KOmmendantur czyli komendantura lotniska. Był on również stosowany na nieśmiertelnikach (może jest to fragment nieśmiertelnika?)-Masz możliwość wrzucenia lepszego zdjęcia? Pozdrowionka
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Oczywiście zapomniałem, że zdjęcie jest zlinkowane :-(( Czasem człowiek jest zmęczony... Zgadzam się z przedmówcą, że może być to przywieszka do klucza. Przy okazji: Luben=Lubień.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam wszystkich.
Na terenie miejscowego lotniska, wykopałem aluminiową blaszkę. Jest na niej wybity zagatkowy skrót.
FL.H.KDTR
Proszę o pomoc w identyfikacji. Mam pewna przypuszczenia co do ostatniego członu: KDTR-Kommandatur

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam!

Nie sądzę, żeby to był nieśmiertelnik ale na wszelki wypadek zajrzyj na stronkę: www.wehrmacht.punkt.pl/emskroty
Niektóre skróty tam są.

Darz dół
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Będę upierał się przy swojej wersji=Lubień. Żródło: słownik nazw miejscowości na iemiach odzyskanych" tzw. słownik Rosponda. Istnieje oczywiście możliwość, że nazwa miejscowości uległa modyfikacji, z tym nie polemizuję.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Temat został przeniesiony do archiwum

Ten temat przebywa obecnie w archiwum. Dodawanie nowych odpowiedzi zostało zablokowane.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie