Jump to content

Polski sprawny Spitfire?


Rumburak

Recommended Posts

Witam!

Wczoraj tj. w środę około północy oglądałem w Discovery Sci-Fi film dokumentalny o latających, sprawnych i oryginalnych samolotach z okresu II wojny światowej. Były tam min. Spitfirey i Me-109. I tu sensacja!!! Jeden ze sprawnych Spitfirow miał na kadłubie z przodu polską szachownicę! Zanotowałem też jego kod literowy, ale karteczkę z tym numerem zgobiłem (podam wam później). Może ktoś mnie oświeci co to za samolot lata w polskich barwach i skąd pochodzi???? Na świecie jak okazuje istnieje 80 sprawnych Spitfireów!
POZDR
Link to comment
Share on other sites

Witam
i z gory przepraszam za bledy.Przed kilku laty na air show w Radomiu lub Guraszce tez byl Spitfir w polskim malowaniu ale jego wlasciciel pomalowal tak swoj samolot na specialne zyczenie organizatorow.Nie wiem czy to byl ten sam widziany przez Pana.
Pozdrawiam
Marcin Jagoda"
Link to comment
Share on other sites

Z posiadanych informacji wiadomo mi ,że wszystkie latające Spitfire są egzemplarzami przemalowanymi w polskie barwy , ale nie latajacymi w polskich dywizjonach ( podobnie jak Spitfire z muzeum w Krakowie, który niestety nie jest egzemplarzem latąjącym). Na pocieszenie podam ,że w muzeach i kolekcjach na świecie jest z kolei kilka Spitfire , które latały w polskich dywizjonach, ale zostały przemalowane w inne barwy, może któryś z nich jest latający.

Pozdrawiam Merlin
Link to comment
Share on other sites

Spitfire który przyleciał parę lat temu do Gurasztki zmienia swoje barwy chyba kilka razy w roku , bo jeszcze tego samego roku latał w barwach dywizjonu czechosłowackiego , a ten z krakowskiego muzeum lotnictwa był kanadyjski
dobre 4 lata temu , może dalej ( musze pogrzebać w literaturze ) ktos w Anglii zabrał sie za remont Spitfira V bodajże z 306 dywizjonu toruńskiego - oryginalnego , być może to ten , ale trudno powiedzieć , o innych polskich Spitfirach nie słyszałem
z polskich samolotów w anglii jest jeszcze Hurricane i Defiant - oba oryginalne
Link to comment
Share on other sites

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

×
×
  • Create New...

Important Information