Skocz do zawartości

Polski sprawny Spitfire?


Rumburak

Rekomendowane odpowiedzi

Witam!

Wczoraj tj. w środę około północy oglądałem w Discovery Sci-Fi film dokumentalny o latających, sprawnych i oryginalnych samolotach z okresu II wojny światowej. Były tam min. Spitfirey i Me-109. I tu sensacja!!! Jeden ze sprawnych Spitfirow miał na kadłubie z przodu polską szachownicę! Zanotowałem też jego kod literowy, ale karteczkę z tym numerem zgobiłem (podam wam później). Może ktoś mnie oświeci co to za samolot lata w polskich barwach i skąd pochodzi???? Na świecie jak okazuje istnieje 80 sprawnych Spitfireów!
POZDR
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam
i z gory przepraszam za bledy.Przed kilku laty na air show w Radomiu lub Guraszce tez byl Spitfir w polskim malowaniu ale jego wlasciciel pomalowal tak swoj samolot na specialne zyczenie organizatorow.Nie wiem czy to byl ten sam widziany przez Pana.
Pozdrawiam
Marcin Jagoda"
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Z posiadanych informacji wiadomo mi ,że wszystkie latające Spitfire są egzemplarzami przemalowanymi w polskie barwy , ale nie latajacymi w polskich dywizjonach ( podobnie jak Spitfire z muzeum w Krakowie, który niestety nie jest egzemplarzem latąjącym). Na pocieszenie podam ,że w muzeach i kolekcjach na świecie jest z kolei kilka Spitfire , które latały w polskich dywizjonach, ale zostały przemalowane w inne barwy, może któryś z nich jest latający.

Pozdrawiam Merlin
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Spitfire który przyleciał parę lat temu do Gurasztki zmienia swoje barwy chyba kilka razy w roku , bo jeszcze tego samego roku latał w barwach dywizjonu czechosłowackiego , a ten z krakowskiego muzeum lotnictwa był kanadyjski
dobre 4 lata temu , może dalej ( musze pogrzebać w literaturze ) ktos w Anglii zabrał sie za remont Spitfira V bodajże z 306 dywizjonu toruńskiego - oryginalnego , być może to ten , ale trudno powiedzieć , o innych polskich Spitfirach nie słyszałem
z polskich samolotów w anglii jest jeszcze Hurricane i Defiant - oba oryginalne
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Spitfire który latał w polskim dywizjonie - nie wiem w któym - jest w muzeum we Włoszech (Vigna di Vale); ale w innym malowaniu i raczej nielot.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Temat został przeniesiony do archiwum

Ten temat przebywa obecnie w archiwum. Dodawanie nowych odpowiedzi zostało zablokowane.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie