Skocz do zawartości
  • 0

Łuska ala mauser


DJaZi

Pytanie

11 odpowiedzi na to pytanie

Rekomendowane odpowiedzi

Witam
Odświeżam temat bo utkwił w miejscu a nie wierze że w śród kolekcjonerów łusek nikt się z nimi jeszcze nie spotkał,fakt że znalezione na terenie poligonu SS-TruppenÜbungsPlatz w Pustkowie gdzie przewijały się różne rodzaje wojsk ale nie są to chyba jedyne i ktoś się z nimi już musiał spotkać.
nara
pzdr
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ciąg dalszy spekulacji: skoro jest ona z poligonu, a nie z pobojowiska, to może jest wynikiem jakichś prób. Np. nabój (niekoniecznie ostry) został wystrzelony z broni o dłuższej komorze (np. 8x59 mm Breda, .30-06, o ile średnice pasują) i to tłumaczy kształt łuski...
Pzdr.,
W.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam
Znakowanie typowo niemieckie P369-S*-7-36 rok,jednym słowem tył typowo mauzerowski, długość minimalnie krótsza od mauzera szyjka króciutka lekko zagięta do środka ale wszystkie znajdywane takie są dokładnie takie są jak widać .
pzdr
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Moim zdaniem jest to zwykła łuska mauserowska, ale wystrzelona z nieprawidłowo działającej broni, tzn. samopowtarzalnej lub samoczynnej mającej problem z ryglowaniem. Łuska wyciągana z komory nabojowej, w której jeszcze jest ciśnienie dopasowała się do ścianek komory nabojowej, co zlikwidowało" szyjkę.
Pozdr,.
Władek
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Teoria jest chyba dobra ale trochę mi nie pasuje bo nie ma najmniejszych śladów wyprostowania oryginalnej szyjki chyba że wybuch nastąpił przy nie całkowicie wprowadzonem naboju wtedy ciśnienie wybuchu jest ogromne i mogło by szyjkę rozprostować a druga sprawa to we wszystkich jest lekko zawężona szyjka gdzieś do kalibru 7 mm a przy wybuchu raczej ją rozchyla czekam jeszcze na inne sugestie
pzdr
p.s.
a co myślicie o tej drugiej
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A ja myślę ,że nic takiego nie miało tu mjejsca.Popatrzcie,nie ma śladu rozdęcia łuski co musiało by nastąpić gdyby działo to się nawet tylko częśćiowo poza lufą.Mam łuskę podobną tylko dla odmiany 3mm krótszą.Szyjka identyczna.I co?Jest od belgijskiego Mausera 7,65x54/patrz forum/Myślę ,że trzeba poszukać do niej broni.pozdr efes
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Temat został przeniesiony do archiwum

Ten temat przebywa obecnie w archiwum. Dodawanie nowych odpowiedzi zostało zablokowane.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie