Skocz do zawartości

Co to za przyrząd???


Grzesio

Rekomendowane odpowiedzi

To dalmierz artyleryjski, sądząc po rozmiarach zapewne pd jakiegos stanowiska stałego. Przed II wojną podobne robili dla Polski Francuzi we współpracy z PZO.
pozdro
berthie
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam!
Jest to napewno dalmierz altyleryjski tylko bez pancerza.
Może być z flakbaterii ale także może to być okrętowy, ciężko znaleźć skale odniesienia ale może to być nawet 10,5 metrowy.
Załanczam zdjęcie dalmierza z Helskiego BASa 152mm który jest podobno wzorowany na niemieckim, posiadał NRDowską optyke Karla Zeissa

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

AAAAA!!! Czy ktoś czyta moje wypowiedzi??? :-)))
Przecież ja wiem do czego to służy, tylko chodzi mi konkretnie o TYP i KRAJ.
Nie jest to sam dalmierz artyleryjski, bo dalmierz stał sobie po prostu na trójnożnej podstawie, a to jest przelicznik artyleryjski sprzężony z dalmierzem.
Parę uwag: cały ciężki flak, od 8,8 cm włącznie w górę funkcjował z tymi samymi przelicznikami na głównym stanowisku dowodzenia, w czasie wojny najczęściej Kdo.Ger. 40, rzadziej Kdo.Ger. 36 plus Kdo.Hi.Ger. 35 na stanowisku pomocniczym. Standardowym dalmierzem był czterometrowy Em 4m R (H) 34, 36 lub Em 4m R 40, wolnostojący w przypadku Kdo.Hi.Ger - wszystko to było łatwo przewoźne, dalmierze na Kfz. 74 a Kdo.Ger. 40 nawet tylko na Sd.Anh. 52. Kriegsmarine czasami używało dla flaku dalmierzy sześciometrowych, umieszczonych także w kopułach, czy raczej maskach.
Ogólny wygląd problematycznego urządzenia jest podobny do Kdo.Ger. 40 (n.b. zdjęcie podpisane było właśnie jako wz. 40), ale nic poza tym - nie jest to ani Kdo.Ger. 40, ani żaden z niemieckich dalmierzy, bliżej mu do ruskiego D-ja, ale to też chyba nie to. Co do bazy dalmierza - wygląda może nawet na 6 m, choć trudno powiedzieć na ile jest to wrażenie powodowane przez jego stosunkowo małą grubość, ja obstawiam 4-6 m.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Grzesiu nikt nie czyta twoich postow o czym swiadczy liczba odpowiedzi:)
pytanie glowne co to za przyrzad to masz od powiedzi trzeba bylo zapytac co to za typ odrazu

masz moze jakac fotke tego 4 metrowego mobilnego na trojnogu?
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Właśnie widzę:-(((
Myślałem, że tekst Czy ktoś z Was potrafi zidentyfikować przedstawiony na zdjęciu przyrząd centralny baterii plot" jest wystarczająco jednoznaczny?

Mam fotki dalmierzy solo, naprawdę nic szczególnego :-), po prostu dalmierz na niskim trójnogu z kolumną centralną. Zeskanuję jutro i podeślę, albo wsadzę na Forum.

A propos - jeszcze ciekawszy aspekt, to kwestia użycia dalmierza i Kdo.Ger. 36 albo 40 osobno - bo tak podobno było w

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Temat został przeniesiony do archiwum

Ten temat przebywa obecnie w archiwum. Dodawanie nowych odpowiedzi zostało zablokowane.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie