Jump to content

kolory panzerfausta


okejos

Recommended Posts


Ponieważ udało sie mojemu koledze rozbroic panzerfausta (hurra żyjemy ) przystępyje do jego rekonstrukcji a raczej renowacji, pięknie zachowały się trzon z lotkami. pytanie gdzie mogę znalęść albo jak by ły malowane orginalne Panzerfausty.
Link to comment
Share on other sites

Panzerfausty najczesciej byly malowane farba Ral7028 piaskowy,ciemno-zolty(Dunkelgelb).Jeden koles wyszabrowal piastke (strychowca) pokryta 3-j kolorowym kamuflazem:piskowy,scharo-zielony,turkis.

sten
Link to comment
Share on other sites

Hello!

O ile wiem panzerfausty były malowane na tzw. kolor german gray. Tak się ta farba nazywa w nomenklaturze modelarskiej. Oryginalny kolor można podejrzeć na panzerfauście wystawionym w Muzeum Uzbrojenia na poznańskiej Cytadeli (jest tam też pancerschreck).
Na rurze panzerfausta był czerwony napis ostrzegający przed ogniem, a na głowicy malutka karteczka z papieru z instrukcją obsługi. Z panzerfausta można też było strzelać umieszczając go pod pachą, a nie tylko z ramienia. Panzerfausty są ładnie pokazane na stronie Whatfora o Powstaniu Warszawskim www.whatfor.prv.pl w drugiej części działu pt. uzbrojenie strzeleckie. Jest tam też pokazana wspomniana przeze mnie ta karteczka z instrukcją z głowicy. Aha. W książce Pikujące Orły o niemieckich spadochroniarzach na ostatnich stronach są fajne opisy działania i używania panzerfausta.
PS. Do autora tego wąatku. Gdzie to cudo znalazłeś?
Link to comment
Share on other sites

Hm, no to zmienia postać rzeczy. To może ktoś wyjaśni, czy jednak żółty czy może szary?
Rumburak: jesteś pewien, że kolor p-fausta na Cytadeli jest oryginalny? Większość sprzętu trafiła tam z wykopków w latach 60-tych? Ma karteczkę i napisy?
Link to comment
Share on other sites

Rumburak ja niestety niewidzialem jeszcze Panzerfausta w szarym malowaniu,ale piaskowo-zoltych to sporo widzialem.
Tu jeszcze jeden zolty:
http://wehrmacht.punkt.pl/panzerfaust.html

Wiesz moze gdzie znajde jakies foty szarych piastek?

Pozdr
sten
Link to comment
Share on other sites

Hello!
Prawda jest taka. Niemcy malowali panzerrury malowali czym popadło albo tym co akurat mieli pod ręką, a do tego dodawali różne ilości rozjaśniaczy więc odcienie tego szarego czy piaskowo - szarego, a nawet żółtego mogłby być różne. Podobnie z panzerschreckami, widziałem na zdjęciach lub rysunkach panzerschrecka w kamuflażu, zielone pasy na beżowym tle. Kolor trzeba dodbrać eksperymentalnie (spróbuj użyć wermacht olive - możw on będzie dobry, tak mi poradził ekepert modelarski od niemieckiego sprzętu). A w Muzeum na Cytadeli malowanie panzerfausta jest odtworzone nie prawdziwe, myliłem się. W muzeum twierdzą, że to kolor prawie zgodny z oryginałem. Pozdr
Powodzenia
Ps. Jak zrobicie panzerrure to wyślijcie zdjęcie!
Link to comment
Share on other sites

Na fotce jaką zrobiłem w muzeum w St.Petersburgu jest:
Panzerfaust - rura jasno piaskowa, osłona stożka kumulacyjnego o ton ciemniejsza, pozostała część gruchy ciemny brąz, ale miejscami rozwodniona farba i wychodzi z pod tego piaskowy.
Panzerschrek - zielony z piaskowymi i brązowymi plamami ( nie ma ich na wewnętrznej stronie osłony), plamy chyba pędzlem.
Offenrohr - piaskowo-zielony
Link to comment
Share on other sites

Widziałem skrzynię znalezioną w jakiejś szopie i w środku były 4 sztuki w 2 kolorach: ciemnożółty (piaskowy) i coś co przypominało szary. Na głowicach żółtych były naklejki a na szarych nie. Skrzynia raczej oryginalna, a w środku było też pudełko z zapalnikami i detonatorami. Skrzynia dla odmiany była zielona.
Link to comment
Share on other sites

Dunkelgelb był od 1943 standardowym kolorom dla całego sprzętu niemieckiego, nie tylko pojazdów bojowych. Konsekwentnie był standardowym kolorem na który malowano w fabryce również panzerfaust
Link to comment
Share on other sites

Witam! Wspominanego przeze mnie panzerfausta i panzerschrecka z Muzeum na Cytadeli można zobaczyć na stronie poznańskiej grupy odtworzeniowej Grossdeutschland. Jak pisałem wcześniej farba na tej broni jest nałożona po wojnie. Facet na tej fotce przymierza się do panzerschrecka, pod nim znajduje się nasza ukochana panzerrura. POZDROWIENIA

A oto link: http://www.republika.pl/festung_posen/muzea/strony/A.htm
Link to comment
Share on other sites

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

×
×
  • Create New...

Important Information