Skocz do zawartości

Lubin - strzelnica


Jaco30

Rekomendowane odpowiedzi

Witam!
Przegladajac galerię natknąłem się na strzelnicę, która sąsiaduje z moim osiedlem.
Jak napisał Adam Gałązka - Superas:

(...) Jest to duży obiekt wybudowany w 1933 r. na potrzeby powstałego w tym czasie garnizonu pancerno-motorowego oraz dla stacjonującej w latach 1938-45 dużej bazy hitlerowskiego lotnictwa. (fotografie lotniska i przyległej infrastruktury - wkrótce).(...)".

Tak się składa, że jako łepek bawiłem się tam z kolegami i szukałem amunicji. Wówczas (lata 80-te) istniał przynajmniej jeszcze jeden bunkier, do którego wchodziliśmy (żelbetowe wejście) i potem czołgaliśmy się po ciemku jakieś 50 - 80 m do małego zarwanego wyjścia w okolicach jednej ze strzelnic. Dziś jak pomyślę, co się mogło stać, to... Władze zasypały wyjście i wejście, ale do dziś bez trudu bym tam trafił. Pamiętam także, jak jeden z magazynów posiadał jeszcze bramę, ale to było ze 20 lat temu. Przy okazji: za komuny odbywały się tam liczne festyny, gdzie browar sprzedawano ze stara... ehhh.

Jesli były to dawniej magazyny lotnicze to mniemam, że obok było lotnisko. Czyżby na okolicznych polach? Lotnisko sportowe (dziś oficjalnie Port Lotniczy Lubin) znajduje się po drugiej stronie miasta i tez służyło Niemcom. Czy wobec tego były w dzisiejszym Lubinie 2 lotniska?
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

witam!

czy mówicie o Lubinie (legnickim dawniej) 20 km. od Legnicy? toż to z berlina coś tak 270 km około! choć te lotniska.... no nie wiem. wydaje mi się, że Berlin nie oddał by jednej z konkurecji aż do Lubin. toż to wieś była w owym czasie, a i konkurencji wtedy nie za wiele było. a może się mylę.... w końcu mieli jedno lotnisko i być może drugie....

pozdr
Zocik
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam!
Masz rację , chodzi o LUBIN woj. legnickie a temat lotniska nr.2 , jest dla mnie , czymś nowym. Może, warto pokombinować ?
Co do olimpiady , to jest to wiadomość zasłyszana, a nie daje spokoju , ponieważ trafiłem odznakę sędziego z tej imprezy. Inna sprawa , że ta sygnowana i ewidencjowana odznaka, leżała obok brązowego medalu BIEGACZA , partyjnego znaczka N.D.P. oraz holenderskiego WILCZEGO HAKA. Jak to połączyć??
Pozdr.
- woojec -
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam.
Jak sami zauważyliście cały ten kompleks został zbudowany w 1933r., a więc pewnie był jak na owe czasy bardzo nowoczesny. Poza tym jego rozmiary i infrastuktura pozwalały na przeprowadzenie dyscypliny olimpijskiej. Trzy lata to za mało czasu aby ten obiekt stracił ze swojej nowoczesności. W 1933 roku w wyniku budowy lotniska stara strzelnica została zlikwidowana. Lotnisko zostało wybudowane na terenie wojskowym, poligonie. Było to podyktowane tym, że teren ten był otwarty, płaski i niezalesiony. Był usytuowany poza terenem zabudowanym, a co najważniejsze, niedaleko znajdował się kompleks budynków szpitala psychiatrycznego. Część z nich wykorzystano jako koszary dla kadry i adeptów sztuki latania. Cztery lata temu lotnisko odwiedził starszy pan z Niemiec, który we wrześniu 1939 roku jako pilot bombowca startował z niego by bombardować nasz kraj. Co do strzelnicy to widziałem zdjęcie PzKpfwI, który ćwiczył strzelanie. Znalazłem miejsce gdzie stał, było to na naszej strzelnicy.
Do Jaco30
Ten tunel, którym chodziłeś służył do bezpiecznego przemieszczania się podczas strzelania (został całkowicie zasypany przy okazji wysadzenia największej strzelnicy, po tym jak dziecko spadło z jej dachu i się zabiło), było takich przejść więcej. Brama którą widziałeś (po prawej stronie pod zadaszeniem, widać je było na wspomnianym zdjęciu) powstała raczej po wojnie i było to dzieło Rosjan. Przeczytaj post Woojca. Wersja jakoby były tam magazyny Luftwaffe jest mało prawdopodobna, nie ma tam śladów po większej ilości magazynów. Jedynie te małe pomieszczenia ze stalowymi drzwiami w wale na początku strzelnicy. Są też pozostałości po niewielkich budynkach. Ale wszystko to było wybudowane na potrzeby strzelnicy.
Pozdrawiam Andrzej.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam !
Może i masz rację. Spotkałem się już z tą nazwą i było tam też duże lotnisko. Więcej szczegółów w temacie LUBBEN , nie znam. Faktem jest , że do Berlina dzieli to miasto o wiele krótsza droga , może więc....
- woojec -
P.S.
Czy ktoś posiada zdjęcia dawnej strzelnicy ?
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 years later...
Hej!
Wracam do starego wątku o lubińskiej strzelnicy. Bywam tam na spacerkach z rodzinką. Niewiele się zmieniło przez ostatnie parę lat. Odnalazłem jednak przejście, którym jako małolat się czołgałem, a raczej fragment wyjścia z niego. Ostatnio także zacząłem robić trochę fotek: http://www.allegro.pl/show_item.php?item=229830594
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam!

Pamiętam w/w unkierek", w latach osiemdziesiątych też do niego wchodziłem. Wątpię czy wtedy można było przecisnąć się nim, aż parędziesiąt metrów, z perspektywy dziecka wszystko wydaje się większe. Ostatnio odwiedzając przypadkiem strzelnice nie mogłem go zlokalizować, ciekawe co się z nim stało, chyba, że zapomniałem gdzie był położony.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Bunkier/przejście był zlokalizowany w wale tuż przy żelbetowej ścianie na końcu strzelnicy. Idąc między wałami wchodziło się do niego prawym wałem. Pamiętam jak dziś żelbetową elewację wejścia z otworem oekiennym i drzwiowym. Można było wejść, ale tuż za progiem był on już zasypany ukazując tylko szczelinę pod stropem. Tam też z kolegami wlazłem i przeczołgałem te ileś tam metrów na drugą stronę wału do wyjścia w stropie (tak to wówczas sobie poukładałem w głowie, gdyż nie było żadnego punktu odniesienia). Teraz wejście jest zasypane i spoczywa" na końcu alejki pomiędzy wałami kilkanaście ton gruntu. Teraz też porosły tam młode akacje. Ów wyjście odkryłem niedawno po wielu próbach penetracji. Znajduje się po drugiej stronie wału i wygląda jak zagłębienie. Ten kto nigdy nie widział tego przejścia przejdzie tamtędy i nawet szukając nie znajdzie. Ja ku memu zdumieniu i desperacji w poszukiwaniach wlazłem w to zagłebienie i zobaczyłem otwór wyglądający jak jama lisa...
Obok fotka dawnego wejścia...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 7 years later...
Ze smutkiem muszę stwierdzić, że fotki strzelnicy z czasów stacjonowania tam wojsk chyba nie istnieją. Szukałem już chyba wszędzie i nic :-((( Również na stronach niemieckich też lipa. Aż nie chce mi się wierzyć , że takie nie istnieją.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Temat został przeniesiony do archiwum

Ten temat przebywa obecnie w archiwum. Dodawanie nowych odpowiedzi zostało zablokowane.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie