Skocz do zawartości
  • 0

Co to za fibula ?


bjar_1

Pytanie

Napisano

Proszę o informacje na temat wytwórcy i przypuszczalnego okresu produkcji tej oto fibuli. Zrobiona z brązu ,wymiary -
5,5 cm dł.
3 cm wys.
Znaleziona w Ostródzie w woj. Warmińsko-Mazurskim.

pzdr

bjar_1

11 odpowiedzi na to pytanie

Rekomendowane odpowiedzi

Napisano
fibula kapturkowata,kuszowata najprawdopodobniej grupa VII w/g klasyfikacji Almgrena (odmiana lub pod odmiana typu 199), z tego co pamietam to grupa ta była formą wyjściową do fibul ze wczesnej fazy okresu wędrówek ludów a datownaie Twoje to Laten 3 bodajże, znasz jej pochodzenie ?? wykopek czy jak ?? bardzo turbo ciekawy fant! pozdrowienia.
Napisano
tak to jest wykopek.znalazłem ją jakiś miesiąc temu w lesie na terenie pomiędzy dwoma jeziorami,nie była zbyt głęboko(jakieś 15 cm).
tylko nie wiem skąd się wzieli celtowie na moich terenach??ponoć najdalej w polsce dotarli na tereny galicji.
i jeszce jedno pytanie:na drugim zdjęciu(widok z góry) widać na nóżce tak jakby X.czy jest to zwykły motyw ozdobny czy może oznacza to coś konkretnego(znak runiczny?)??
pozdrawiam i dziękuję za pomoc
Napisano
Co do X" to motyw zdobniczy a dotrzeć moła w czasie wymiany handlowej lub jako zdobycz wojenna. Szukaj dalej moze bedzie tego więcej. Czy widać jakieś ślady obwałowań w pobliżu? Mogłeś trafić na mentarzysko. A tak płytko była bo korzenie drzew wypychaja do wierzchu. Gratuluję znaleziska.hakas
Napisano
niedalej jak 1,5 kilometra od miejsca w którym znalazłem tą fibulę,kolega wykopał sierp i grot wykonane z brązu.jego znaleziska zostały zidentyfikowane jako należące do kultury łużyckiej.
brak jest jakichkolwiek śladów obwarowań czy czegoś podobnego,natomiast wszystkie te przedmioty zostały znalezione na linii PD-PN(kierunek elbląg,gdańsk).może jakiś stary szlak handlowy??
pozdrawiam
Napisano
Raczej rozległa osada rolnicza typu otwartego. Mieszkańcy trudnili się także rybołówstwem. Szukaj na samym brzegu woda cofnęła sie około 2m od tamtego czasu mozna znaleźć ciekawe przynęty brązowe z tamtych czasów. Gratuluję miejscówki. Patrz dobrze pod nogi na fragmenty ceramiki. Jeśli znajdziesz gliniane skorupki to czesz teren tam kiedyś był domek. Czy do tego jeziora wpada strumien jeśli tak czesz jego brzegi do picia lepsza jest woda bierząca. pozdrawiam hakas
Napisano
osada?? bardzo możliwe skorupki tez się trafiały ale teren jest baaaardzo rozległy.jest to las położony pomiędzy dwoma jeziorami (odległość między nimi jakieś 4-5 km)
w XIX i XX wieku był to teren traktów spacerowych (mnogość monet niemieckich z tego okresu i innych popierdółek)
chyba lepiej siedzieć cicho z takimi znaleziskami i odkryciami,jak sie dowiedza muzealnicy z mojego miasta to mi wejdą na plecy:-)
dzięki i pozdrawiam
PS:wysłałem fotkę tej fibuli na wydział archeologii UW.jak odpiszą dam znać na forum.zobaczymy którą teorię potwierdzą:okres lateński(celtów),gotów czy też scytów.
Napisano
Luźne osadnictwo otwarte grupy kultury łużyckiej. Czy w pobliżu jest jakieś grodzisko? Luźne sadyby rolnicze mogły skupiać się w koło ośrodka obronnego a zarazem centrum hadlowego np. Przy szlaku solnym lub bursztynowym. Gratuluję koledze miejscówki.
Napisano
wyglada podejrzanie,potrzebne było by zdjecie z góry,JEŻELI orginał to ja stawiam na późny okres lateński, http://www.archeonwl.republika.pl/index.html porównaj z tymi na rysunkach.

Temat został przeniesiony do archiwum

Ten temat przebywa obecnie w archiwum. Dodawanie nowych odpowiedzi zostało zablokowane.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie