Skocz do zawartości

Anlage Süd


feeder

Rekomendowane odpowiedzi

Nie ma co porównywać mordowania polaków przez ukrainców z SS z innymi formacjami cudzoziemskimi" (francuskimi, skandynawskimi, belgijskimi itd), czy choćby z Luftwaffe. Ukraińcy robili to ze szczególny okrócieństwem, tłumaczyli to sobie tym, że mogą się mścić w ten sposób ze znienawidzonymi lachami", którzy podobno przed wojną uciskali naród ukraiński - bzdety (kto ma broń ten ma władze, a poza tym mieli plecy" w postaci niemców), większość byłych ss-manów zasiliła potem szeregi UPA (a ta historia jest dosć znana). Z kolei pozostali cudzoziemcy", wykonywali tylko rozkazy, napewno osobiście im Polacy nic nie zrobili i nie zawinili, takie jest moje zdanie. A odnośnie Luftwaffe to chodziło koledze chyba o pilotów atakujących bezbronne kolumny cywilów, a nie np. mechaników, którzy chwytali dopiero za broń jak na teren lotniska wjeżdzały oddziały przeciwnika.
Pozdrawiam
Tomek
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • Odpowiedzi 55
  • Created
  • Ostatniej odpowiedzi
SOF po cześci sie z Toba zgadzam. Byli to poprostu [cenzura] co mieli bron i plecy. Sami niemcy uważali ukraińców za taką samą dzićz jak serbow i chorwatow. Stad dywizja nie nazywała się Waffen SS Galizien" a Waffen Division der SS Galizien" co wskazuje na gorsze rasowe pochodzenie i użycie pomocnicze w lokalnych konfliktach. Ale fakt faktem że polacy przed wojną sami dawali ukraincom powody do braku sympatii. No cóż piloci LW mają swoją czarna kartę... Mam nadzieje ze jakiś fanatyczny oszolom nie rozpeta tutaj piekła tylko dlatego ze mamy inne zdania.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Panzergrenadier masz racje, SS-mani ukraińscy byli nie tylko gorśi asowo", lecz hu... z nich byli też żołnierze. Nadawali się jedynie do mordowania niewinnych i bezbronnych cywili (przedewszystkim Polaków) tak było m.in 28 lutego 1944r. we wsi HUTA PIENIACKA koło Brodów. Ukraincy z 14 Dywizji spalili tam żywcem ok 800 ludzi. Potem były i inne polskie wsie (Chłaniów, 44 zamordowanych polków, itd.) W sumie nie tylko mają polaków na sumieniu, lecz rówież słowaków (brali udziałw tłumieniu powstania słowackiego - za tę zasługę zostali pochwaleni osobiście przez Himmlera) i żydów. Jednak kiedy przyszło im stawić czoła regularnym wojskom to jest Armii Czerwonej nie pokazali nic. Zostali rozbici w mak. Chodzi tu o bitwe pod Brodamii w lipcu 1944. Tak że na tle innych formacji obcokrajowych wychodzą według mnie na ostatnim miejscu. Nie przedstawiali żadnej wartości bojowej. Nadawali się jedynie do mordowania bezbronnych cywili. Jeśli chodzi o Belgów, Flamanów, Walończyków, Skandynawów to byli naprawde dobrze wyszkoleni i bitni żołnierze. W żadnym wypadku nie bronię ich czy pozostałych SS-manów (osobiscie czuje wstręt do SS-manów, nazistów i tym podobnym), lecz fakty są takie, że niestety byli oni doskonale wyszkoleni i z wysokim morale. Jeśli kogoś na tym forum obraziłem, poruszając w sumie niepotrzebny temat ukraińskich SS-manów, z góry bardzo mocno wszystkich przepraszam.
Pozdrawiam
Tomek

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam

Sam doskonale wiem jakich okrucieństw dopuszczali się Ukraińcy, nie tylko ci z 14 dgren, ale również zwykli mieszkancy na Polakach
Ale zastanówcie się czy Polacy w przeszłości byli fair w stosunku do Ukraińców (XV,XVI,XVII,klęska koncepcji federacyjnej J.Piłsudskiego i jego przeprosiny dla żołnierzy Petlury-oddanie w łapy bolszewików Ukrainy po wojnie z 1920 r)
Może w tym tkwił i tkwi problem - podłoże konfliktu.

pozdr.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Temat został przeniesiony do archiwum

Ten temat przebywa obecnie w archiwum. Dodawanie nowych odpowiedzi zostało zablokowane.


×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie