Jump to content

Co to jest bergetiger?


Rumburak

Recommended Posts

Witam! Znawców niemieckiej broni pancernej proszę o wyjaśnienie co to był i do czego służył Bergetiger. Czy naprawdę wyprodukowano tego tylko trzy sztuki? Z moich ustaleń wynika, że nie mógł to być pojazd pomocy technicznej do wyciągania uszkodzonych tygrysów z błota czy z pola bitwy, bo wyciagarka była za słaba. Więc do czego służył? Były przecież bergpantery, które służyły do tych celów. Może podeślece jakiś Bergetigerowy link?
POZDR
Link to comment
Share on other sites

Faktycznie istniał tylko Bergetiger (p) czyli na pojazd na tym samym podwoziu co Ferdynant. Wyprodukowany został w niewielkiej serii.
Natomiast pojazd na standardowym podwoziu Tiger I rzeczywiście nie był Bergre (błąd brytyjskiego wywadu powtzrzany przez lata). Była to polowa modyfikacja dokonana przez sPzAbt 508 zrobiona we Włoszech, gdy w skład tej jednostki wchodziły również zdalnie sterowane pojazdy niszczące Borgward Ausf A/B. Ten zmodyfikowany T1 był używany, jako opancerzony dzwig uzpełniający ładunki wybuchowe (ważące 600-700kg) na Borgwardach w bezpośredniej bliskości frontu. Prawdopodobnie istniały tylko 2 takie pojazdy.
Marek
Link to comment
Share on other sites

Wiadomo mi o trzech Bergepanzer Tiger(P)[Porsche]z 1943 roku oraz trzech przebudowanych w 1944 roku z Tiger Ausf E
przez montarz wyciagarki i malego dzwigu na wiezy , z ktorej usunieto uzbrojenie.
Niestety nie wiem nic o regionach w ktorych ich uzywano , ani o zastosowaniu bojowym.
Link to comment
Share on other sites

mi wiadomo ze w 1943 zbudowano mala serie(5 sztuk) Bergepanzer Tiger (P) Ferdinand.
s.Pz.Abt 509 byl w posiadaniu 3 Bergetiger(byly to wanny bez wiezy od Tigera I)uzywane byly jako ciagniki ewakuacyjne.

Czy ktos z was slyszal o Bergepanzer Tiger E wyposazonym w dzwig o max. udzwigu 150.000kg? bo sie spotkalem z wzmiankom ze takowy mial byc wyprodukowany tez w 1943.

sten
Link to comment
Share on other sites

  • 3 weeks later...
Czy możecie potwierdzić, że Bergetigery były używane do dostarczania ładunków wybuchowych do pojazdów Borgward? Czyli do takich demolition wehicle? Te pojazdy miały z przodu taką mini pochylnię, na której woziły ładunki.
Czy Borgward był tym pojazdem, który Niemcy w czasie Powstania Warszawskiego podrzucili powstancom na ul. Kilinskiego i który potem zdetonował zabijając i raniąc kilkaset osób. O ile pamiętam zostaą wtedy ranny także gen Bór. Czy to był Borgward czy nie i czy Bergetigery mu dowoziły ładunki?
POZDRO
Link to comment
Share on other sites

Rumborak
Te dwa znane były używane tylko we Włoszech dla ładowania Borgwardów w 3 kompanii sPzAbt 508.
Co do tzw 'czołgu pułapki' ze Starówki, to tak to był Borgward BIV Ausf C ze 302 (Flk) PzAbt. Natomiast nie było to celowe działanie Niemców - powstańcy, którzy zdobyli pojazd uruchomili przez bezmyślność/niewiedze mechanizm zwalniający ładunek pojazdu. Powstańcy nie znali tego typu pojazdu i jego przeznaczenia i niestety nie zachowano ostrożności, co skończyło się masakrą.
Link to comment
Share on other sites

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

×
×
  • Create New...

Important Information