Skocz do zawartości

Plomba?


Natan

Rekomendowane odpowiedzi

Ja jestem świadom że to nic nadzwyczajnego i dlatego pytam co to może być bo może ktoś wie a jak nie to i tak sobie ten śmieć" zostawie bo może kiedyś będę mądrzejszy - proste ,nie?

Ad. 2 Tylko czy istniały ołowiane guziki ?
Pozdrawiam
Natan
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dobra, dobra GoAr!
A teraz mi wytłumacz jak się taką domniemaną plombę stosuje? Bo plomba jest do... plombowania (miażdżenia) i zwykle jest w postaci kulki z przelotem lub dysku z przelotem - ale przelot jest NIE na tej powierzchni jak na skanach... ale idzie wzdłuż dysku...
Przyznam szczerze, że nie widziałem plomb o takim kształcie, ale całkiem możliwe, że przegapiłem.
Może GoAr daj link - to poczytam sobie, lub napisz cuś o nich i jak się nimi plombuje!?
Pozdrawiam!
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ha ha ha :) ależ ja nie napisałem że to są plomby - podałem tylko kilka przykładów obiektów podobnych do znaleziska Natana, jednocześnie kwestionując ich guzikowaty" charakter - jakoś trudno mi wyobrzić sobie ołowiane guziki o średnicy 4 cm i grubości ok. 3-4 mm. Czym są te krążki nie wiem i nawet nie zgduję. Nie są to także moje znalezika, ot wpdły mi kiedyś.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Heh :)
No to wracamy do punktu wyjściowego...
Ja widziałem PODOBNE guziki, jednakże nie potrafię tego teraz udokunentować. I miały 4cm jak nic". Mam również guzik zalewany ołowiem.
Plomba raczej nie - bo w jaki sposób takim czymś plombować...
Obciążnik?
Musiano takie już znajdować przeca!
Za tydzień ide do mojego cieszyńskiego max przekrojowego muzeum - popytam :)
Pozdrawiam!
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam
do GoAr
Być może wyjaśnieniem przeznaczenia tych obiektów jest miejsce znalezienia.
Znalazłem znak potwierdzający wykonanie powinności rolnej.
Też ołowiany.
forma obiektów sugeruje,że były przybijane lub nawlekane.
zastosowanie - np: oznaczenie beczek (który rok przechowywania, która partia produkcji...)
bądź też prymitywna forma monety dominialnej do wewnętrznych rozrachunków - np: żeton młyński, potwierdzenie transportu furą, dzień pracy na polu.
Mój znak to szarwark pieszo"
pozdr
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Tak, ale to zawsze będą przypuszczenia, te zaś mają częstą tendencję przerastania w mity. Druga tendencja jaką również obserwuję to nazywanie wszytkiego co okrągłe i inne" żetonem dominialnym. Ale to już tak na marginesie.
Co do samych krążków, to proszę zauważyć, że ja nie podałem żadnej propozycji, gdyż nie wiem czym są te przedmioty. Niestety miejsca ich znalezienie nie znam również chociaż nie są to wykopki - zbyt dobrze zachowane -osoby uważnie przeglądające forum odczytałyby w nazwach plików nazwę Grodną - taką bowiem prawdopodobnie mają prowinencję te krążki.
Przy okazji kopijnik zamieść zdjęcie swego żetonu szarwark pieszo". Chętnie go oglądnę.
Pozdrawiam
GoAr

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Temat został przeniesiony do archiwum

Ten temat przebywa obecnie w archiwum. Dodawanie nowych odpowiedzi zostało zablokowane.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie